Zasada 5 minut w klimatyzacji samochodowej
By nasze systemy klimatyzacji w samochodzie działały lepiej i dłużej warto pamiętać o kilku sprawach. Podstawą jest regularne serwisowanie systemu klimatyzacji w samochodzie, uzupełnianie zimnego czynnika, wymiana filtrów powietrza i bieżąca naprawa usterek. Podczas użytkowania warto jednak wprowadzić kilka zasad, które przedłużą żywotność klimatyzacji, ale też pomogą czuć się lepiej w czasie, gdy nasze gardła i nosy czują, że przychodzi im oddychać w klimatyzowanym powietrzu. Z naszą radą zadbasz o zdrowie i działanie systemu klimatyzacji w aucie.
Polecany artykuł:
Czego unikać włączając klimatyzację w samochodzie?
Suchość w ustach i nosie, chrypka, czasem ból gardła i zatok - to skutki używanej latem klimatyzacji. Bez niej żyć się nie da, korzystając możemy się nabawić przykrych dolegliwości. Co zatem zrobić? Problemy ze zdrowiem i podrażnieniami wynikają najczęściej z szoku jaki sami fundujemy naszemu organizmowi. Z chłodnego pomieszczenia klimatyzowanego wychodzimy na upał. Różnica temperatur jest duża, a nasze ciało odczuwa to bardzo dotkliwie! Z samochodu, w którym korzystamy z klimatyzacji i obniżamy temperaturę do 20 stopni potrafimy w kilka sekund znaleźć się w upale i temperaturach powyżej 30. To szok dla organizmu i wszystkich organów, by wspomóc nasze ciało - zastosujcie metodę 5 minut! Polecają ja lekarze, ale też samochodowi maniacy.
Większość osób włącza klimatyzację tuż po wejściu do pojazdu i wyłącza ją już po zaparkowaniu samochodu. To błąd. Eksperci zalecają, by wyłączać klimatyzację około 5 minut przed zakończeniem podróży, jednocześnie pozostawiając otwarty nawiew. Taka praktyka sprawia, że nasz organizm stopniowo przyzwyczaja się do nieco cieplejszej temperatury, a w konsekwencji po wyjściu z samochodu nie dozna szoku.
Zrezygnowanie z klimatyzacji kilka minut przed wyłączeniem silnika dobrze wpłynie także na żywotność mechanizmu. Dzięki temu wilgoć może swobodnie odparować, a to zmniejsza ryzyko zagrzybienia układu - wskazuje Autoświat.
GALERIA: Globaltica 2024