Zamyka się podstawówka. Rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i zakładają nową szkołę

i

Autor: Nowa Szkoła Sopot

edukacja

Zamyka się podstawówka. Rodzice wzięli sprawy w swoje ręce i zakładają nową szkołę

2023-04-18 9:43

Szkoła Podstawowa Lokomotywa w Sopocie kończy działalność. Rodzice nie chcą, aby dzieci zmieniały placówkę i środowisko, więc tworzą podstawówkę pod nazwą Nowa Szkoła Sopot. Sprawdziliśmy, jak będzie wyglądać tam nauka.

Szkoła Podstawowa Lokomotywa w Sopocie kończy działalność

W sierpniu przestanie istnieć Szkoła Podstawowa Lokomotywa, która zlokalizowana jest w Sopocie przy ul. Jana z Kolna. Taka informacja pojawiła się niespełna miesiąc temu. W ekspresowym tempie, bo w przeciągu trzech dni, troje rodziców podjęło przełomową decyzję.

Bezpośrednią przyczyną zamknięcia jest wypowiedzenie umowy najmu aktualnej szkoły. Ta działka z tym budynkiem została sprzedana deweloperowi. Szkoła nagle straciła miejsce do prowadzenia zajęć. W obliczu tego zarząd nie jest w stanie sfinansować inwestycji obejmującej szkoły i przedszkola w jednym budynku. Chcemy się skupić nad tym, żeby stworzyć wyłącznie szkołę podstawową

- mówi w rozmowie z nami Mateusz Kol

Rodzice uczniów Lokomotywy zakładają nową szkołę 

Na to wyzwanie odpowiedzieli rodzice – Mateusz Kotarski (architekt oprogramowania), Michał Zasada (inżynier budownictwa) i Mateusz Kol (przedsiębiorca prowadzący sieć szkół języka japońskiego), którzy planują otworzyć prywatną placówkę Nowa Szkoła Sopot. W inicjatywę angażuje się także radca prawny Maciej Łaga. Skontaktowaliśmy się z inicjatorami i zapytaliśmy, jak będzie wyglądać nowa szkoła. 

Nowa szkoła byłaby kontynuacją wartości przekazanych przez Lokomotywę np. wartości chrześcijańskich, ale nie brakuje nowości.

Wydaje się nam, że to jest szansa, aby wprowadzić nową jakość edukacji, która będzie budowana na tym samym, odświeżonym fundamencie. Mamy pomysły, jak zrobić pewne rzeczy lepiej 

– wyjaśnia nam Mateusz Kotarski.

Dla naszego zespołu jest ważne, aby wzmacniać przekaz wolnościowy. Wychodzimy z założenia, że nic dobrego z przymusu nie może wyjść. Zależy nam, aby absolwenci tej szkoły, idąc do liceum, mieli ukształtowane postawy wolnościowe. Wiedzą, kim są, mają prawo do własnych emocji, do wyrażania uczuć, do akceptowania bądź nie, czyjeś opinii 

– podkreśla Mateusz Kol.

Warto podkreślić, że jest wśród uczniów jest dużo dzieci, których rodzice są cudzoziemcami z różnych stron świata. Nadając całemu przedsięwzięciu międzynarodowy charakter.

Siedziba Nowej Szkoły Sopot

Do końca roku szkolnego 2023/24 nowa placówka może funkcjonować w siedzibie Lokomotywy. Potem musi przenieść się do innego budynku, najlepiej zlokalizowanego w podobnym miejscu. Są już pierwsze uzgodnienia w tym temacie. Miasto zadeklarowało, że udostępni boisko dla uczniów. Założyciele mają także wsparcie grona pedagogicznego.

Rozmawialiśmy z 12 nauczycielami zdecydowanymi do dalszej współpracy. To jest liczba, która wystarczy, aby uruchomić szkołę

– dodaje Kol.

Jednak to nie wszystko, aby Nowa Szkoła Sopot wystartowała. Potrzebne jest najważniejsze ogniwo – uczniowie. Bez uczniów, szkoła nie będzie istnieć.

Potrzeba 60 osób, aby wystartować ze szkołą. Obecnie w Lokomotywie uczy się około 180 dzieci

– podkreślają założyciele.

Rodzicom zależy, aby dzieci miały szkołę jak najbliżej domu i obecnej siedziby Lokomotywy. Dzięki temu zaoszczędzą czas i spożytkują go w lepszy sposób, np. na zabawę.

W Nowej Szkole Sopot zalecana będzie rezygnacja z używania smartfonów przez uczniów. Jak podkreślają założyciele, badania naukowe wskazują na negatywne skutki korzystania z telefonów dla zdrowia. Ograniczenie ich używania zwiększa koncentrację na nauce i sprzyja lepszym wynikom edukacyjnym, jednocześnie wspierając budowanie silnych relacji międzyludzkich.

Podejście Nowej Szkoły Sopot do smartfonów

Społecznie zależy nam na tym, aby wrócić do umiejętności komunikowania się między sobą. Zaburzył to covid i lockdowny. Na Pomorzu jest rekordowa liczba prób samobójczych wśród młodych ludzi

– dodaje Kol.

Za to założyciele mają alternatywy do używania telefonów. Proponują zajęcia dodatkowe – origami, lego czy drużynę harcerską. To jednak nie wszystko. W przyszłości planują otwarcie szkoły językowej w budynku szkoły. Jak mówią, ich celem jest zwiększenie liczby zajęć językowych i lekcji na świeżym powietrzu.

Zależy nam na tym, że jeśli będą zadania domowe, to, aby dzieci zrobiły je w szkole, kiedy czekają na rodziców. Potem, kiedy wrócą do domu będą miały czas na zabawę i dla rodziny. Aby obowiązki miały z głowy

 – wyjaśniają założyciele.

Ponadto w Nowej Szkole Sopot obowiązywać będą mundurki. Ma to promować poczucie przynależności i wspólnoty wśród uczniów. Eliminują one presję związaną z modą, redukują konkurencję i pozwalają skupić się na nauce.

Czesne w Nowej Szkole Sopot

Dla uczniów Lokomotywy miesięczna rata czesnego będzie wynosić 1200 złotych. Natomiast rodzice dzieci rozpoczynających naukę w placówce zapłacą 1400 złotych. Przygotowano także zniżki – 10 procent na drugie i każde kolejne dziecko.

Nad czym teraz skupiają się założyciele szkoły?

Aktualnie priorytetem jest zgromadzenie chętnych uczniów zarówno z Lokomotywy, jak i z zewnętrznej rekrutacji do Nowej Szkoły Sopot. Następnie założyciele skupią się na formalnych aspektach prawnych, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo i przyszłość placówce. Po tych etapach rozpocznie się kampania informacyjna, obejmującą dni otwarte i interaktywne spotkania z rodzicami.

Więcej informacji na temat Nowej Szkoły Sopot znajdziesz tutaj.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1