Zamieszkanie na rynku finansowym w Szwajcarii. Poważne skutki dla polskich frankowiczów?

i

Autor: pixabay

Zamieszanie na rynku finansowym w Szwajcarii. Poważne skutki dla polskich frankowiczów?

2023-03-07 12:36

Schweizerische Nationalbank (Szwajcarski Bank Narodowy) poniósł w 2022 roku historycznie wysoką stratę, wynika z komunikatu giełdowego. W związku z tym nie wypłaci dywidenty, która wspomagała budżet państwa. Co to oznacza dla polskich frankowiczów?

Szwajcarki Bank Narodowy za rok 2022 zanotował ogromną stratę w wysokości 132,5 miliardów franków szwajcarskich.

Jak podaje portal wnp.pl, wycena zagranicznych papierów wartościowych przyniosła stratę w wysokości 131,5 miliardów franków, szwajcarskie papiery dodatkowo przyniosły ujemny wynik w wysokości ponad 1 miliard franków. Jedynie wycena posiadanych zasobów złota wygenerowała zysk księgowy około 408 milionów franków szwajcarskich.

Przez ostatnich siedem lat NBC prowadził ultrakonserwatywną politykę pieniężną w celu ograniczenia dla gospodarki skutków przewartościowania franka. Stosowano w tym celu strategię ujemnych stóp procentowych, która uzupełniania była regularnymi interwencjami na rynku walutowym

– informuje portal.

Inflacja spowodowała wyższe stopy procentowe w Szwajcarii. Co z polskimi frankowiczami?

Na koniec grudnia 2022 roku Szwajcaria osiągnęła inflację na poziomie 2,8 proc. Wtedy to zdecydowano o kilku podwyżkach stóp procentowych. W grudniu minionego roku podstawowa stopa wyniosła 1 procent. Oznacza to, że bank zamiast zarabiać na depozytach, musi wypłacać odsetki, które dodatkowo obciążają jego wynik finansowy.

Co zmiany oznaczają dla Polaków, którzy mają kredyt we frankach? Decyzję o poziomie stóp procentowych na kolejny kwartał podejmie rada dyrektorów. Ich posiedzenie zaplanowano na 23 marca 2023 roku. Wtedy będzie wiadomo, czy frankowicze będą płacić większe raty kredytów.

Policyjny nalot na taksówkarzy i przewoźników "na aplikację"