Od 17 kwietnia 2025 roku obowiązuje rozporządzenie szefa MON w sprawie zakazu fotografowania obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej bez zezwolenia. Nowe przepisy umożliwiają służbom interwencję i nakładanie kar – grzywny lub aresztu – za fotografowanie lub nagrywania.
Do takich strategicznych miejsc należą m.in.:
- obiekty wojskowe,
- lotniska wojskowe,
- obiekty Marynarki Wojennej,
- porty morskie
- placówki Straży Granicznej.
Więcej o tym, jakich miejsc dotyczy zakaz oraz jak uzyskać zgodę na sfotografowanie danych miejsc pisaliśmy w artykule: Zakaz fotografowania w Trójmieście. W tych miejscach już nie zrobisz zdjęcia!
Zakaz fotografowania w Polsce. Czy można robić zdjęcia na dworcu lub lotnisku?
Czy dworce kolejowe oraz lotniska cywilne też są objęte zakazem? Zapytaliśmy u źródła! Jak informuje nas Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP, obecnie nie ma zakazu fotografowania na dworcach kolejowych, a wykonywanie zdjęć w celach niekomercyjnych przez osoby prywatne nie wymaga żadnych zgłoszeń i uzyskiwania pozwoleń.
Dotyczy to oczywiście miejsc ogólnodostępnych, przeznaczonych dla wszystkich pasażerów i innych użytkowników dworców. Nie można przebywać (a zatem i wykonywać zdjęć) w miejscach oznaczonych jako służbowe, przeznaczonych dla pracowników PKP S.A. czy innych wskazanych osób oraz na tzw. obszarze kolejowym, co wynika z przepisów prawa, nie z regulacji spółki
Polecany artykuł:

– informuje nas rzecznik PKP.
I jak dodaje, wykonywanie zdjęć w pomieszczeniach i w innych nieruchomościach zarządzanych przez PKP S.A., ale wynajmowanych podmiotom zewnętrznym powinno zostać poprzedzone uzgodnieniami z najemcami. Właściciele sklepów, punktów usługowych itp. mogą wprowadzać własne ograniczenia.
Informacje o tym, czego nie można robić na dworcach, są ujęte w regulaminach korzystania ze stacji pasażerskich, które są prezentowane widocznych miejscach w formie plakatów. Dodatkowo informacje te są dostępne na stronie PKP S.A. Podobne regulaminy stosują także inni zarządcy infrastruktury kolejowej i są one widoczne m.in. w gablotach na peronach
– tłumaczy Michał Stilger.
A jak jest w przypadku lotniska? Okazuje się, że i tutaj możemy zrobić sobie selfie wybierając się w podróż.
Port lotniczy Gdańsk na ten moment nie zamierza nic zmieniać w sprawie fotografowania lotniska. Każdy, kto ma taką ochotę, czyli zarówno nasi pasażerowie, spotersi, ale także inni miłośnicy zdjęć mogą je nadal robić na dotychczasowych zasadach. Nie wykluczamy, ze to może się w przyszłości zmienić, ale na ten moment nic nie zmieniamy
- podkreśla Agnieszka Michajłow, rzecznik Portu Lotniczego Gdańsk w rozmowie z Radiem Eska Trójmiasto.
Przepisy zakładają, że za naruszenie zakazu fotografowania grozi nie tylko grzywna i areszt, ale także konfiskata urządzenia, którym wykonano zdjęcie.
GALERIA: Ratownicy z Portu Gdańsk ocalili jelonka, który wpadł do wody. "W ruch poszło lasso"
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].