Przeładowywane kontenery z towarami w Gdyni będą rozpoczynać swoją drogę do portów w Stanach Zjednoczonych. Jak poinformował branżowy portal GospodarkaMorska.pl, na początku tygodnia do gdyńskiego portu zawinął kontenerowiec „Hella”, którego armatorem jest Hapag Lloyd AG.
Na pokład tego największego statku pod portugalską banderą, jaki kiedykolwiek pojawił się w Porcie Gdynia (275 metrów długości), załadowano towary, które popłyną nowym połączeniem do północnoamerykańskich portów w stanach Nowy Jork, Wirginia i w Karolinie Południowej.
Tym samym Hapag Lloyd AG i terminal Hutchison Ports Gdynia (GCT) zainaugurowali regularne połączenie oceaniczne, które poszerzy ofertę transportową gdyńskiego portu o tzw. handel atlantycki. Po wypłynięciu z Gdyni portugalska „Hella” będzie zawijać kolejno do portów w Hamburgu (Niemcy), Antwerpii (Belgia), Londynie i Halifax (Wielka Brytania) oraz w Nowym Jorku, Norfolk i Charleston (Stany Zjednoczone).
"Do tej pory myśląc o połączeniach oceanicznych, mówiono zazwyczaj o połączeniach z Azją, głównie z portami chińskimi. (...) Jednak Port Gdynia szuka okazji nie tylko do rozwoju w kierunku Azji, ale też buduje inne szlaki mające niewątpliwie potencjał i możliwości. Właśnie w połączeniach przez Atlantyk widzimy swoje szanse"
– skomentował dla portalu GospodarkaMorska.pl Maciej Krzesiński, dyrektor Portu Gdynia ds. marketingu i współpracy z zagranicą.
Port zapewnił, że premierowe zawinięcie nowego statku zostało obsłużone bardzo sprawnie. Uruchamianie nowych połączeń to nie tylko coraz szersza oferta, ale także szanse na zwiększenie obrotów w lokalnych terminalach kontenerowych. Te, co warto przypomnieć, pomimo pandemii i ogólnego spowolnienia gospodarczego notują regularne wzrosty przeładunków i pomagają ustanawiać nowe rekordy liczby kontenerów obsługiwanych w całym porcie.
Regularne rejsy kontenerowców z Gdyni do Stanów Zjednoczonych to nie jedyne nowe połączenie oceaniczne, które uruchomiono w ostatnim czasie – oferta poszerzyła się też o połączenia do Indii i Pakistanu, które w terminalu BTC realizuje MSC.