Ranking Samorządów, „Rzeczpospolita” organizuje od 20 lat. Wyróżniane są w nim najlepsze miasta i gminy pod kątem zrównoważonego rozwoju, czyli takie, które dbają i inwestują w jakość życia lokalnej społeczności oraz ochronę środowiska, przy jednoczesnym zachowaniu stabilności swoich finansów.
Jury rankingu zaznacza, że ten rok nie był łatwy dla samorządów. Musiały zmagać się ze skutkami wysokiej inflacji i presji kosztowej, a także ze skutkami Polskiego Ładu.
Obserwujemy prace nad nowym systemem finansowania samorządów. Mamy nadzieję, że ich kierunkiem będzie przywrócenie ustrojowej niezależności samorządów, co będzie istotną zmianą po latach perturbacji
– mówił Michał Szułdrzyński, nowy redaktor naczelny „Rzeczpospolitej”, podczas uroczystej gali Rankingu Samorządów 2024.
Z kolei prof. Jerzy Buzek, były premier RP i przewodniczący kapituły Rankingu Samorządów, podkreślał, że do szeregu wyzwań stojących przed lokalnymi wspólnotami dołączyła w ostatnich latach kwestia bezpieczeństwa. To bezpieczeństwo funkcjonowania infrastruktury komunalnej w okresach zagrożenia, bezpieczeństwo energetyczne czy zapobieganie zagrożeniom fizycznym.
I chodzi nie tylko o sytuacje klęski żywiołowej, też o twarde bezpieczeństwo związane z obroną cywilną. To najważniejsza rzecz, a dla samorządów oznacza nieskończoną ilość zadań
– przekonywał premier Buzek.
Ranking Samorządów 2024 „Rzeczpospolitej”. Oto zwycięzcy!
Zwycięzcą tegorocznej edycji Rankingu Samorządów w kategorii miasta na prawach powiatu została Dąbrowa Górnicza. Drugie miejsce zajęło miasto Olsztyn, trzecie zaś – Gliwice.
Wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich najwyższe miejsce na podium zajęło miasto Łeba, które szczególnie wyróżnia się dbałością o mieszkańców. Miasto i gmina Jeżów (woj. łódzkie) stanęło na drugim stopniu podium, a Ścinawa (woj. dolnośląskie) – na trzecim.
Wśród gmin wiejskich najlepszą z najlepszych okazała się, drugi raz z rzędu, gmina Sulmierzyce z woj. łódzkiego. W pierwszej trójce znalazły się również w odpowiedniej kolejności: gmina Siemień (woj. lubelskie) oraz gmina Przykona (woj. wielkopolskie).
A jak wypadły inne pomorskie miasta? Wśród miastach na prawach powiatu najwyższe miejsca w województwie pomorskim zajęły Słupsk i Sopot (odpowiednio miejsca 4. i 5.). Gdańsk zajął dalekie 46. miejsce. Taka pozycja Gdańska można uznać za porażkę, bo jeszcze kilka lat temu miasto zajmowało zdecydowanie wyższe miejsce w rankingu. Przykładowo, w 2017 roku miasto Gdańsk zajęło 12. miejsce, 2018 – 4. pozycja, 2019 – 6. miejsce, a w 2020 roku – 14. pozycje.
W tym roku najniżej w rankingu w województwie pomorskim jest Gdynia. Zajęła ona 52. miejsce. I tutaj również należy zauważyć, że w poprzednich latach było lepiej. W 2017 roku Gdynia zajęła 15. miejsce, w 2018 – 10. pozycję, w 2019 – 18. miejsce, a w 2020 roku – 8. miejsce.
Nagrody specjalne dla krzewicieli idei samorządności
Podczas gali Rankingu Samorządów wręczona również została Nagroda „Fundament Rzeczpospolitej” im. Michała Kuleszy, ustanowiona jako wyróżnienie dla osób o wybitnych dokonaniach na rzecz rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce. W tym roku to szczególne wyróżnienie otrzymała m.in.: Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
Dla mnie ta nagroda to wielkie zaskoczenie, ale też zobowiązanie i motywacja do dalszej pracy i wysiłku. Praca w samorządzie i na rzecz samorządności nigdy się nie kończy. Przed nami kolejne wzywania, w tym, jak mówił prof. Buzek, szeroko rozumiane bezpieczeństwo. Chciałabym podziękować kapitule, ale też moim współpracownikom i wszystkim mieszkańcom, bo ta nagroda należy się szczególnie im
– mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
GALERIA: Pierwszy śnieg w tym roku. Pomorze pokryte białym puchem
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].