Wybrano najpiękniejszą wieś w województwie pomorskim. Co ma w sobie wyjątkowego?

i

Autor: Sołectwo Żelistrzewo FB

konkurs

Ta wieś jest najpiękniejsza na Pomorzu! Co ma w sobie wyjątkowego?

2024-01-08 13:43

Laureatem ubiegłorocznego konkursu Piękna Wieś Pomorska zostało Żelistrzewo z gminy Puck, wyprzedzając Nadziejewo z gminy Czarne oraz Lubochowo z gminy Stary Dzierzgoń. Co przesądziło o ich sukcesie?

Nagrody dla zwycięzców konkursu wręczyli marszałkowie województwa pomorskiego Mieczysław Struk i Józef Sarnowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. Gala odbyła się 3 października 2023 r.

Kilka słów o konkursie

Jak podaje portal Samorządu Województwa Pomorskiego, konkurs to również okazja do promocji swoich miejscowości wśród mieszkańców regionu.

To wyjątkowy konkurs, dzięki któremu możemy zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniają się nasze, pomorskie wsie. To dzięki niemu łamiemy stereotypy, że wieś odstaje od miast. Udowadniamy, że dobre miejsce do życia to nie tylko duże miasta

– mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Nagradzane są nie tylko wsie, ale i najpiękniejsze zagrody. Najpiękniejsza wieś za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała 30 tys. zł, a gospodarze najpiękniejszej zagrody dostali 5 tys. zł. W 2023 r. w etapie wojewódzkim wzięło udział 15 wsi i 13 zagród. Wybór był trudny.

Wybrano najpiękniejszą wieś w województwie pomorskim. Co ma w sobie wyjątkowego?

Pierwsze miejsce i zaszczytny tytuł najpiękniejszej pomorskiej wsi zdobyło Żelistrzewo.To spora miejscowość znajdująca się w gminie Puck w powiecie puckim. Czym urzekła komisję? Wieś jest nie tylko pięknie położona. Doceniona została m.in. aktywność mieszkańców, dbałość o otoczenie i znajdującą się we wsi infrastrukturę rekreacyjną.

To wszystko to zasługa naszych mieszkańców. Dziękuję wszystkim za zaangażowanie. A to wyróżnienie to dla nas będzie dodatkowa zachęta, aby nasza mała ojczyzna była jeszcze piękniejsza

– mówił Szymon Dettlaff, sołtys Żelistrzewa.

Nadziejewo i Lubochowo

Drugie miejsce w konkursie zajęła wieś Nadziejewo, które znajduje się w gminie Czarne. Nagrodą było 20 tys. zł. Na trzecim miejscu podium uplasowała się wieś Lubochowo w gminie Stary Dzierzgoń. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia. Otrzymały je: Kłączno (gmina Studzienice), Brachlewo (gmina Kwidzyn) oraz Miłobądz (gmina Tczew).

Drugą konkursowa kategorią jest najpiękniejsza zagroda. W 2023 r. do konkursu zgłoszonych zostało ich 13. Tytuł „tej najpiękniejszej” oraz 5 tys. zł. zdobyła zagroda Ewy i Adama Adamczyk z Nowej Cerkwi w gminie Ostaszewo. Drugie miejsce zajęło gospodarstwo państwa Mirosławy i Andrzeja Twardowskich z Lubochowa w gminie Stary Dzierzgoń a trzecie zagroda państwa Hanny i Adama Buza z miejscowości Nieżywięć w gminie Człuchów. Komisja przyznała również trzy wyróżnienia, które otrzymały zagrody z miejscowości: Windorp (gmina Brusy), Będomin (gmina Nowa Karczma) oraz Nowa Cerkiew w gminie Morzeszczyn.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Olsztyńskie morsy rozpoczęły nowy sezon