Wybory samorządowe 2024

Wybory samorządowe 2024 w woj. pomorskim. Mieszkańcy wrzucają swoje głosy do urn [GALERIA, FREKWENCJA]

2024-04-07 14:27

W niedzielę (7 kwietnia) od godz. 7 otwarte są lokale wyborcze na Pomorzu. Mieszkańcy przez cały dzień mogą iść oddać głos. Większość wyborców otrzymuje cztery karty do głosowania. Wyjątkiem są miasta na prawach powiatu, przykładowo mieszkańcy Gdańska otrzymają trzy takie karty.

Jak mówił szef PKW, w skali kraju frekwencja do godz. 12 wyniosła 16,52 proc., czyli ok. 1 pkt proc. więcej niż w analogicznym czasie w poprzednich wyborach w 2108 roku, gdy frekwencja o godz. 12 wyniosła 15,62 proc.

Wskazano, że do południa wydano karty 4 773 413 uprawnionym wyborcom, na ogólną liczbę 28 895 220 uprawnionych.

Wybory samorządowe 2024. Frekwencja w województwie pomorskim

W województwie pomorskim do godz. 12 frekwencja wyniosła 15,55 proc. Wydano 267 884 kart do głosowania.

Największa frekwencja do południa była w powiecie kościerskim (18,85 proc.) oraz w powiecie człuchowskim (17,89 proc.) Najmniejsza w Gdańsku (11,96 proc.) oraz w Słupsku (14,62 proc.).

Liczba uprawniona do głosowania w naszym województwie to: 1 723 013 osób.

Wybory na Pomorzu. Jakie karty otrzymamy?

W zależności od tego, gdzie będą oddawane głosy wyborca otrzyma trzy lub cztery karty do głosowania. Jeśli lokal wyborczy znajduje się w mieście na prawach powiatu do rąk wyborców trafią trzy takie karty i będzie można oddać głos na kandydatów do rady miasta, do sejmiku województwa oraz na prezydenta miasta. Tam, gdzie będą cztery karty, wybieramy kandydatów do rad gmin w gminach do 20 tys. mieszkańców, a powyżej 20 tys. mieszkańców do rad powiatu, do sejmików wojewódzkich oraz na wójta, burmistrza.

Należy pamiętać, aby przed oddaniem głosu sprawdzić, czy karty posiadają odpowiednie pieczątki w wyznaczonych miejscach. Nasz głos będzie ważny, kiedy na każdej karcie postawimy znak „X” przy nazwisku naszego kandydata. Na każdej karcie można oddać tylko jeden głos.

Wybory samorządowe 2024. Gdzie głosować?

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7.00 do godz. 21.00. Wyjątki stanowią obwody odrębne, które zostały utworzone w domach społecznych, szpitalach, zakładach karnych oraz aresztach śledczych. W tych miejscach głosowanie może zakończyć się najwcześniej o godz. 18.00, jeżeli zostaną oddane głosy przez wszystkich wyborców ujętych w spisie wyborów w danym obwodzie.

Jeśli nie jest się pewnym co do swojego obwodu i lokalizacji lokalu wyborczego, można skorzystać z usług elektronicznych i sprawdzić np.: na stronie gov.pl poprzez link lub aplikacji mObywatel.

Do głosowania potrzebny jest dokument tożsamości, możliwe jest również skorzystanie z mDowodu.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.