Alergia w maju - objawy
Katar sienny, zwany alergicznym nieżytem nosa, wysypki skórne, astma czy łzawiące oczy to wiosenna codzienność wszystkich alergików. I choć na rynku są dostępne specyfiki i leki pozwalające złagodzić te objawy, walka nadal jest trudna i nierówna. Wszystkim zmagającym się z tą uciążliwą chorobą alergikom przypominamy, jakie alergeny najbardziej uaktywniają się w maju.
Co pyli w maju?
- Pyłki traw
Dość „spokojne” w marcu i kwietniu, w maju uderzają z całą siłą. Pyłki traw, bo o nich mowa wywołują niemal 16% przypadków alergicznego nieżytu nosa. Ich pylenie najbardziej odczuwalne jest w drugiej połowie miesiąca, a potem dalej w czerwcu i lipcu. Alergeny traw wywołują pyłkowicę, czyli charakterystyczne i demaskujące alergików zapalenie i pieczenie spojówek i łzawienie i zaczerwienienie oczu. Osobom uczulonym na alergeny pyłku traw odradza się spacery po łące, przebywanie w pobliżu skoszonej trawy, a także w pobliżu zbóż uprawianych w Polsce, zwłaszcza w okresie największego pylenia.
-
Pyłki dębu
Pyłki dębu, zwłaszcza przy szybkiej i ciepłej wiośnie odczuwalne przez alergików były już w kwietniu. Na początek maja przypada okres pylenia dębu szypułkowego, jednak trwa jedynie do połowy miesiąca. Wtedy do gry wkracza dąb bezszypułkowy, którego pylenie trwa kilka tygodni. Dąb bezszypułkowy jest bardzo odporny na zanieczyszczenia, w związku z czym, ku niezadowoleniu alergików, coraz częściej sadzony jest w dużych miastach.
Polecany artykuł:
-
Pyłki szczawiu
Niektórzy uznają go za kulinarny rarytas. I o ile w zupie faktycznie może być nieszkodliwy, a wręcz prozdrowotny, to będąc jeszcze w glebie przysparza alergikom sporych problemów. Jego okres pylenia przypada na maj i czerwiec.
-
Pyłki sosny
W Polsce występują cztery gatunki sosny – pospolita, czarna, limba i kosodrzewina. I choć uczulenie na nie występuje stosunkowo rzadko, wysokie stężenie pyłków może wywoływać mechaniczne uszkodzenia nosa, co ma duży wpływ na późniejsze objawy alergicznego nieżytu nosa wywołanego przez alergeny pyłków traw. Podczas okresu pylenia i opadów deszczu, w kałużach można zauważyć żółty osad nazywany często „siarczystym deszczem.
-
Zarodniki grzybów Alternaria
W przypadku zarodników grzybów reakcje alergiczne mogą być wziewne, pokarmowe czy kontaktowe. Te zarodniki uaktywniają się właśnie w maju, zwłaszcza podczas bardzo wysokiej temperatury powietrza. Właśnie wtedy grzyby z tej rodziny stają się najbardziej uczulającymi alergenami ze wszystkich pleśni. Ich stężenie znacznie przewyższa stężenie pyłków roślinnych. Zarodniki Alternarii są dużo mniejsze od pyłków i wnikają głębiej do naszego układu oddechowego, przez co mogą wywoływać alergię także dolnych dróg oddechowych.
GALERIA: Żółta woda w Bałtyku. Dlaczego tak wygląda?
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].