Zmiana czasu

i

Autor: pixabay

świat

Wszyscy czekają, aż to się w końcu skończy. Zmiana czasu po raz ostatni

Naukowcy, politycy, ekonomiści, a w reszcie społeczeństwo - wszyscy chcieliby, by w końcu skończyć ze zmianą czasu pomiędzy letnim i zimowym. Kiedy będzie to możliwe? Zebraliśmy wszystkie informacje dotyczące sensu zmiany czasu.

Kiedy zmieniamy czas na zimowy?

W nocy z soboty na niedzielę (28 na 29 października) przesuwamy zegarki z 3 na 2 i przechodzimy na czas zimowy. Autobusy nocne i pociągi będą miały dodatkowe kursy, wszyscy pracujący tej nocy dostaną wynagrodzenie za nadliczbową pracę. 25 pociągów pasażerskich różnych przewoźników zatrzyma się w nocy z soboty, 28 października na niedzielę, 29 października na około 60 minut w związku ze zmianą czasu z letniego na zimowy

Jak jeżdżą pociągi w noc zmiany czasu?

W nocy z 28 na 29 października wskazówki zegarów zostaną cofnięte z godziny 3.00 na 2.00. W związku z tym pociągi znajdujące się w tym czasie w trasie, około godz. 3.00 zatrzymają się na ok. 60 minut na najbliższej stacji, po czym wyruszą w dalszą drogę.

Zgodnie z informacją, przekazaną przez zarządcę, postój obejmie 25 pociągów pasażerskich jadących po sieci kolejowej PKP PLK w momencie zmiany czasu: 13 pociągów PKP Intercity, dwóch RegioJet, czterech Kolei Mazowieckich, jednego Kolei Śląskich, jednego SKPL Cargo, dwóch PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście oraz dwóch Polregio.

Polacy nie chcą zmiany czasu

Dziennik "Rzeczpospolita" przytacza wyniki sondażu, przeprowadzonego na zlecenie gazety przez IBRiS. Na pytanie, czy zmiana czasu na zimowy bądź letni powinna zostać zniesiona, zadane ponad tysiącu ankietowanym, „zdecydowanie tak” odpowiedziało 57,5 proc., a „raczej tak” – 11 proc. To w sumie dwie trzecie ankietowanych. Odpowiedź „raczej nie” wskazało 15,9 proc, a „zdecydowanie nie” – zaledwie 4,7 proc. - czytamy.

Gazeta dodaje, że wynikami nie jest zaskoczony poseł PSL Andrzej Grzyb, który przez dwie kadencje zasiadał w europarlamencie w zespole mającym na celu odejście od zmiany czasu.

Podobne wyniki od lat przynoszą inne sondaże dotyczące zmiany czasu, a odsetek przeciwników tej praktyki zdaje się nawet rosnąć

- komentuje Andrzej Grzyb.

Polska nie jest wyjątkiem, bo odejścia od zmiany czasu chce niemal cała Europa.

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła internetowe konsultacje w sprawie zmiany czasu, w ramach których otrzymała rekordową liczbę 4,6 mln ankiet. 84 proc. respondentów uznało, że chce zrezygnować z sezonowej zmiany czasu. Parlament Europejski przyjął wówczas rezolucję o końcu zmiany czasu, a ówczesny szef KE Jean-Claude Juncker ogłosił, że "likwidacja jest przesądzona".

Dlaczego jednak do niej nie doszło? Ostateczną datą miał być 2021 rok. Andrzej Grzyb zwrócił uwagę, że kraje członkowskie mają problem z uzgodnieniem linii, dzielącej UE na dwie strefy czasowe. Jego zdaniem ze zmianą czasu trzeba skończyć, bo zaburza rytm pracy organizmu, a nie wiążą się z nią już żadne korzyści ekonomiczne.

Minusy zmiany czasu: zmiana czasu źle wpływa na organizm

Krótszy sen, więcej wypadków w pracy i w ruchu drogowym, gorsza sprawność działania, częstsze ataki serca, a nawet obniżenie średniej długości życia - to negatywne konsekwencje dwukrotnej zmiany czasu w ciągu roku - podsumowuje psycholożka z Uniwersytetu SWPS. Dodaje, że na krótką metę gorsza dla zdrowia jest zmiana czasu z zimowego na letni.

Zanim nastąpi przystosowanie zegara biologicznego do nowego czasu, które u większości ludzi trwa zwykle do tygodnia, występuje wiele niekorzystnych konsekwencji dla szeroko rozumianego dobrostanu człowieka

- stwierdza profesor.

Wykazano, że różnica pomiędzy czasem urzędowym a biologicznym (zwłaszcza przesuwanie pór budzenia się na wcześniejsze) wiąże się w dłuższej perspektywie z pogorszeniem zdrowia, obniżeniem średniej długości życia, obniżeniem wydajności w pracy, w tym - zmniejszeniem osiągnięć akademickich i przyczynia się do zaburzeń snu, których koszt dla społeczeństwa oceniany jest na 2 proc. produktu krajowego brutto.

W 2018 roku podczas otwartych konsultacji publicznych w krajach członkowskich UE 84 proc. respondentów opowiedziało się przeciw zmianom czasu. W efekcie przygotowano projekt dyrektywy w sprawie rezygnacji ze zmian czasu w krajach unijnych. Jest on nadal procedowany w Unii Europejskiej.

Oficjalne stanowisko ekspertów z zakresu chronobiologii zaleca, aby każde państwo przyjęło stały standardowy czas urzędowy, który zbliżony jest w największym stopniu do lokalnego czasu słonecznego. Tak więc dyrektywa znosząca zmianę czasu w krajach UE nie tylko wyraża subiektywne opinie, ale także ma swoje naukowe uzasadnienie

- tłumaczy prof. Irena Iskra-Golec, psycholożka z Wydziału Psychologii i Prawa w Poznaniu.

Kiedy koniec z przestawianiem czasu?

Zmiana czasu w ostatnią niedzielę października odbywa się zgodnie z rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów wydanym na lata 2022–2026. Być może właśnie w przyszłym roku zegarki przestawimy po raz ostatni.

Obowiązujący w Polsce do 30 października czas letni odpowiada czasowi wschodnioeuropejskiemu (UTC+2). Czas zimowy, na który wkrótce przejdziemy, jest zgodny ze strefą czasu środkowoeuropejskiego (UTC+1).

Pomorskie. Willa Kirsch Halloween