Wrzucasz odzież do tych kontenerów? Ciuchy nie trafiają tam, gdzie myślisz

i

Autor: pixabay.com

odzież

Wrzucasz odzież do tych kontenerów? Ciuchy nie trafiają tam, gdzie myślisz

2024-05-22 8:47

Sprzedajemy, oddajemy, albo wyrzucamy do ogólnie dostępnych kontenerów z używaną odzieżą. Każdy na swój sposób pozbywa się niechcianych ubrań. I o ile dając komuś swoje ciuchy, wiemy co się z nimi dzieje, o tyle nie do końca zdajemy sobie sprawę gdzie tak naprawdę wędruje odzież z charakterystycznych pojemników. Zaskoczy cię to, gdzie ostatecznie lądują.

Wyrzucamy-pomagamy? Nie do końca

Stoją na niemal każdym osiedlu czy zbiegu ulic. Zazwyczaj zapchane po brzegi, najczęściej z ciuchami, zabawkami czy sprzętem domowym rozrzuconymi również obok. I choć nie nie wzbudzają w nas najlepszych skojarzeń, to z braku innych możliwości to właśnie do nich trafiają nasze płaszcze, spodnie czy znoszone sukienki. Kolejną zachętą do wrzucania ciuchów właśnie do nich jest widniejąca na nich naklejka powszechnie znanej organizacji charytatywnej. Dlatego wrzucając stare jeansy do pojemnika nie tylko „pozbywamy się kłopotu”. Zyskujemy również poczucie zrobienia czegoś dobrego, bo przecież komuś w ten sposób pomagamy, prawda? Nie do końca.

Grosze do organizacji charytatywnych 

Odzież i dodatki z kontenerów zabierane są zazwyczaj dwa razy w miesiącu gdzie trafiają do sortowni. Tam dzieli się je na ubrania, akcesoria i buty. Te w dobrym stanie zazwyczaj przeznacza się na sprzedaż do sklepów z odzieżą używaną. Sklepy te często dzielą się niewielką częścią zysku z fundacjami, które pomagać mają w ten sposób potrzebującym. Dobrej jakości ubrania trafiają także do Azji i Afryki. Łącznie aż 30 proc. ubrań ląduje za granicą, z kolei 0,1 proc. przetwarza się na nowe włókna.

Paliwo ze starych skarpetek? To możliwe!

Są jednak ubrania, które nie nadają się już do noszenia. Trafiają one najczęściej do recyklingu. Tam otrzymują drugie życie. Są wykorzystywane m. in. do celów przemysłowych. Przerabia się je na ścierki czy paliwo. Zyski z tej transakcji również mają być przekazywane na cele charytatywne, m.in. na obsługę projektów pomocowych i edukacyjnych.

Swetry, jeansy, martwy kotek...

Założenia są szlachetne, jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Do kontenerów, poza ubraniami, trafiają również śmieci, a nawet martwe zwierzęta! Pojemniki stoją na zewnątrz i są opróżniane jedynie dwa razy w miesiącu. W przypadku niewłaściwego zabezpieczenia odzieży, nawet ta niezniszczona może przestać być zdatna do użytku. Dlatego jeśli zdecydujemy się oddać tam swoje ubrania, pamiętajmy o ich właściwym zapakowaniu.

GALERIA: Jedyny słuszny ranking. W tych lodziarniach w Trójmieście zjesz idealne lody!  

Pomorskie. Kolejka przed budką z lodami. Uda się ją uratować?

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].