Góry śmieci zalewają świat, ekologiczne organizacje wzywają do ograniczenia opakowań, a życie życiem. W polskich sklepach wciąż pełno jabłek, cytryn czy awokado w folii. Standardowo w ten sposób pakowane są też pomidory, borówki czy ogórki. W plastiku znajdziemy też marchewkę. Producenci w różny sposób tłumaczą pakowanie warzyw i owoców w dodatkowe warstwy folii, ale o tym jednym powodzie mogliście nie słyszeć.
Polecany artykuł:
Standardowym wytłumaczeniem producentów żywności jest wygoda klientów, czystość w sklepie i wygoda ekspozycji warzyw opakowanych w pudełko i folię. W przypadku ogórków ważne jest że folia chroni też przed wysychaniem.
Dodatkowa warstwa na cienkiej skórce warzywa spowalnia ten proces, dlatego ogórki są tak ściśle nią owinięte. W folię pakuje się najczęściej te ogórki szklarniowe, które pochodzą z importu. Folia, ma na celu zabezpieczyć ogórki przez wieloma istotnymi czynnikami, takimi jak zniszczenia. Jak dobrze wiemy, główny skład ogórków stanowi woda. Kiedy wyparuje, warzywo staje się brzydkie i pomarszczone. Folia zapewnia świeżość ogórkom przez nawet 2 tygodnie. Dodatkowo chroni je przed działaniem etylenu, który powstaje, gdy przechowujemy je w pobliżu jabłek, bananów czy gruszek.
Pakowanie w folię daje możliwość kontrolowania procesu dojrzewania. Folia pozwala producentom kontrolować wilgotność i temperaturę, co umożliwia dłuższe przechowywanie warzyw oraz utrzymanie ich świeżości i smaku. Będą one znacznie krócej zdatne do spożycia jeśli w ich okolicy znajdą się owoce i warzywa wydzielające etylen, zawinięte w folii nie będą reagować na obecność tego gazu.
Dlaczego nie wszystkie ogórki są w folii?
Ogórki szklarniowe przyjeżdżają do nas zazwyczaj z daleka, małe szklarniowe są Polskie, więc ich transport trwa krócej, są świeższe a producenci nie muszą tak wiele inwestować by zachować ich jakość. Małe ogórki gruntowe mają też grubszą skórę, co pomaga im w utrzymaniu jędrności i świeżości.
GALERIA: Jak oszczędzać na jedzeniu? Oszczędzaj na codziennych zakupach