W tych miastach dochodzi do największej ilości kolizji

i

Autor: pixabay

na drogach

W tych miastach dochodzi do największej ilości kolizji. Pomorska miejscowość w czołówce

2025-04-07 17:40

Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do ponad 388 tysięcy kolizji. Yanosik.pl, przeanalizował zgłoszenia użytkowników systemu Yanosik za cały 2024 roku, aby sprawdzić, w których miastach wojewódzkich najczęściej dochodziło do takich zdarzeń. To tutaj należy zachować szczególną ostrożność.

Kolizje na polskich drogach w 2024 roku. Jak wyglądała sytuacja? 

Według wstępnych danych Komendy Głównej Policji, w 2024 roku doszło do 21 528 wypadków, w których życie straciło 1 881 osób, a 24 825 zostało rannych. Dodatkowo, liczba kolizji wyniosła aż 388 601. Jak te statystyki rozkładają się w miastach wojewódzkich?  

Eksperci z portalu Yanosik.pl, przeanalizowali dane z systemu Yanosik, sprawdzając, gdzie najczęściej zgłaszano kolizje oraz kontrole policji. Dzięki temu, udało się stworzyć raport prezentujący bezpieczeństwo na drogach w największych miastach Polski. 

Gdzie najczęściej dochodziło do kolizji w 2024 roku? W tych miastach jest najbardziej niebezpiecznie

Z analizy wynika, że kolizje zgłaszane w miastach wojewódzkich w 2024 roku stanowiły 27,7% wszystkich wypadków dodanych do systemu Yanosik w całym minionym roku. Oznacza to, że co czwarte takie zdarzenie miało miejsce w jednym z największych miast Polski. 

Najwięcej zgłoszeń kolizji odnotowano w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi.

W tych miastach kierowcy niemal codziennie dodawali alerty o wypadkach drogowych, co może być uzasadnione większym natężeniem ruchu i zwiększonym ryzykiem stłuczek

Trójmiasto Radio ESKA Google News

– wyjaśniają eksperci.

Z kolei, najmniejsza liczba zgłoszeń pochodziła z Gorzowa Wielkopolskiego, Zielonej Góry oraz Opola. W tych miastach liczba dni, w których odnotowano kolizje w systemie Yanosik, nie przekroczyła 300 w skali całego 2024 roku, co czyni je jednymi z najbezpieczniejszych pod tym względem. 

Tutaj dochodzi do największej liczby kolizji - mapa

i

Autor: yanosik.pl

Gdzie dochodziło do największej liczby kolizji? 

W raporcie przeanalizowano także liczbę kolizji w miastach wojewódzkich w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Wyniki pokazują, że w 2024 roku największa liczba kolizji wystąpiła w Katowicach – 15,48, następnie w Lublinie – 13,3 oraz Rzeszowie – 13,17. 

Nieco niższe, ale wciąż dość wysokie wyniki, odnotowano w centralnej i zachodniej części kraju. W Łodzi na 1000 mieszkańców przypadło 11,80 kolizji, w Warszawie 10,92, w Poznaniu 10,90, a w Toruniu 10,34. 

Najmniej zdarzeń drogowych w przeliczeniu na liczbę 1000 mieszkańców zarejestrowano natomiast w Zielonej Górze (5,09), Gorzowie Wielkopolskim (5,22) i Olsztynie (5,71), co czyni te miasta jednymi z najbezpieczniejszych pod względem liczby kolizji. 

Kiedy na drogach było najbezpieczniej w 2024 roku? Dokładne daty

Analiza danych z systemu Yanosik za cały 2024 rok ujawniła, które dni były najbardziej i najmniej bezpieczne na polskich drogach. Okazuje się, że najmniej kolizji zgłoszono 25 grudnia – w Boże Narodzenie ruch na drogach był znacznie mniejszy, co przełożyło się także na mniejszą liczbę zdarzeń. Z kolei, najbardziej pechowym dniem był piątek 13 września, kiedy to użytkownicy zgłosili najwięcej wypadków w ciągu całego roku. 

Sprawdziliśmy także, kiedy kierowcy najczęściej spotykali się z kontrolami prędkości. Rekord pod tym względem padł 19 kwietnia, kiedy to w całej Polsce prowadzono działania w ramach ROADPOL – europejskiej inicjatywy mającej na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach. Natomiast 1 stycznia okazał się dniem z najmniejszą liczbą zgłoszeń kontroli policji, co można powiązać z ograniczonym ruchem drogowym po sylwestrowej nocy

– czytamy w raporcie.

W których miastach kierowcy muszą zachować szczególną czujność? 

Analiza danych dotyczących kolizji i zgłoszeń kontroli policji pokazuje, że największe natężenie zdarzeń drogowych występuje w dużych miastach, gdzie ruch drogowy jest intensywny przez całą dobę. 

Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy poruszający się po Katowicach, Lublinie i Rzeszowie, a także po największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Łódź i Poznań, gdzie liczba zgłoszonych kolizji była szczególnie wysoka.  

Natomiast miasta takie jak Zielona Góra, Gorzów Wielkopolski i Olsztyn wyróżniają się stosunkowo mniejszą liczbą zdarzeń drogowych, co wskazuje na niższe ryzyko wypadków. 

Niezależnie od miejsca, przypominamy, żebyście zawsze zachowywali ostrożność i dostosowywali prędkość do panujących warunków na drodze, ponieważ wciąż jest ona jedną z głównych przyczyn wypadków w Polsce.

GALERIA: Zaćmienie Słońca widziane z Gdańska

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. ORP "Sokół" już dostępny dla turystów