Kamera – akcja! Wystartował 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

i

Autor: festiwalgdynia.pl

Kino

W poniedziałek rozpocznie się święto filmu. Czas na 49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych

2024-09-19 18:22

W Gdyni trwają przygotowania do rozpoczynającego się w poniedziałek 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Szef festiwalu Leszek Kopeć zapewnił, że ekipa przygotowująca wydarzenie czeka na otwarcie drzwi przed festiwalową publicznością.

49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Start w poniedziałek 

W czwartek w Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca 49. edycję Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, który rozpocznie się w poniedziałek.

Obecny na konferencji dyrektor festiwalu Leszek Kopeć podkreślił, że nad wszystkim czuwa zespół profesjonalistów, który "dopina ostatnie techniczne sprawy". "Nasza ekipa czeka, by otworzyć drzwi i przywitać gości festiwalu" - oznajmił.

Dodał, że filmy będą prezentowane w 12 salach w trzech obiektach: Gdyńskiego Centrum Filmowego, Teatru Muzycznego i w kinie Helios w Gdyni.

Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek stwierdziła, że festiwal będzie "ogromnym wydarzeniem filmowym i kulturalnym dla całej Polski". "Doświadczenie i obserwacja przez lata organizacji festiwalu pozwalają mi twierdzić, że i tym razem wszystko będzie dopięte na ostatni guzik" – oceniła.

Zapewniła, że miasto w trakcie trwania festiwalu uruchomi bezpłatną linię autobusową.

Dyrektorka artystyczna FPFF Joanna Łapińska przypomniała, że w Konkursie Głównym zaprezentowanych zostanie 16 filmów. Będą to:

  • "Biała odwaga" w reżyserii Marcina Koszałki;
  • "Dwie siostry" w reżyserii Łukasza Karwowskiego;
  • "Dziewczyna z igłą" w reżyserii Magnusa von Horna;
  • "Idź pod prąd" w reżyserii Wiesława Palucha;
  • "Kobieta z…" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta;
  • "Kulej. Dwie strony medalu" w reżyserii Xawerego Żuławskiego oraz "Lany poniedziałek" w reżyserii Justyny Mytnik,
  • "Ludzie" w reżyserii Macieja Ślesickiego i Filipa Hilleslanda;
  • "Minghun" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego;
  • "Pod szarym niebem" w reżyserii Mary Tamkovich;
  • "Pod wulkanem" w reżyserii Damiana Kocura;
  • "Simona Kossak" w reżyserii Adriana Panka;
  • "Utrata równowagi" w reżyserii Korka Bojanowskiego;
  • "Wrooklyn Zoo" w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego;
  • "Wróbel" w reżyserii Tomasza Gąssowskiego oraz "Zielona granica" w reżyserii Agnieszki Holland.

Łapińska dodała, że na 49. FPFF zadebiutuje Konkurs Perspektywy, prezentujący osiem pełnometrażowych filmów fabularnych. Filmy biorące udział w tym konkursie będą się ubiegały o statuetkę Szafirowych Lwów i nagrodę finansową w wysokości 50 tys. zł (30 tys. dla reżysera bądź reżyserki i 20 tys. zł dla producentki bądź producenta).

Jury konkursu wybierze także laureata lub laureatkę nagrody za wyjątkowy wkład artystyczny w powstanie filmu. Jej wartość to 15 tys. złotych. Dodatkowo filmy z Konkursu Perspektywy rywalizują o dwie inne nagrody festiwalu: nagrodę za debiut reżyserski lub drugi film oraz Złoty Pazur, które od tego roku przyznawane są w systemie cross-section z Konkursem Głównym.

Z koli do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowało się 29 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

QUIZ. To cytat z "Pulp Fiction", czy innego filmu Tarantino? 50% szansy w każdym pytaniu!

Pytanie 1 z 11
" – Wiesz, jak tam mówią na ćwierćfunciaka z serem? – Jak to? Nie mówią "ćwierćfunciaka z serem"? – Mają system metryczny, nie kapują, co to jest ćwierć funta – Więc jak na niego mówią? – "Royale z serem" -
Akcja PomagamyRazem - pakujemy dary dla powodzian