Zegar astronomiczny z XV wieku w Bazylice Mariackiej

i

Autor: Olga Reszke/gdansk.pl

ciekawostki

Wypowiedz życzenie w Gdańsku. 29 lutego się spełni!

2024-02-28 9:58

Zdarza się raz na... cztery lata! 29. lutego to specyficzna data. Z niezwykłymi datami wiążą się legendy, ludowe przepowiednie i niezwykłe historie. Gdańsk ma swój sekret i miejsce, gdzie właśnie 29 lutego warto wypowiedzieć życzenie!

Magia w kościele? Kiedyś to nie dziwiło, bo wiara sprzed lat oparta była na obserwowanych zjawiskach i zawsze skorelowana z przemijaniem. A skoro przemijania to i zegar. W gdańskiej Bazylice Mariackiej bije XV-wieczny zegar astronomiczny. Nie lada gratka już w czwartek, 29 lutego - taki pokaz można obejrzeć tylko raz na cztery lata!

Ci, którzy wierzą w różne gusła i legendy rzeczywiście tłumnie przybywają 29 lutego do naszej świątyni. Nie mnie to oceniać jako kapłanowi. Niemniej, zapraszam wszystkich do kościoła nie tylko, żeby podziwiać wspaniały zegar astronomiczny

Zegar astronomiczny z XV wieku w Bazylice Mariackiej

i

Autor: Olga Reszke/gdansk.pl

- mówi ks. Ireneusz Bradtke, proboszcz gdańskiej parafii.

Jak pisze gdansk.pl: Według świadków, a jest wśród nich b. wieloletni kierownik Muzeum Zegarów Wieżowych w Gdańsku dr inż. Grzegorz Szychliński, 29 lutego, każdego roku przestępnego, pod zegarem astronomicznym gromadzą się prawdziwe tłumy. Wewnątrz bazyliki jest podobno tyle ludzi, jakby odbywała się ważna uroczystość religijna. 

Tak naprawdę przychodzą by zobaczyć pokaz figur na zabytkowym zegarze astronomicznym. Na konstrukcji z XV wieku, którą szczęśliwie udało się w pełni uruchomić każdego dnia o godz. 12.00 odbywa się pokaz zegara połączony z teatrem figur: 12 apostołów, 4 ewangelistów oraz śmierci z kosą. 29 lutego będzie wyjątkowy bo wiąże się z tym niezwykła legenda. Wypowiedziane tego dnia życzenia oraz dotknięcie zegara gwarantuje spełnienie marzenia - mówią ludowe przekazy.

Czy można dotknąć zegara w Bazylice Mariackiej?

Zegara można dotknąć, opiekuni proszą jedynie o symboliczne i delikatne muśnięcie zabytku, by poszanować jako wyjątkowość. 

Zegar astronomiczny w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku został zbudowany w latach 1464–1470 przez Hansa Düringera z Torunia. Obudowa zegara jest dębowa, a rzeźby wykonane z lipy. Zegar ma ponad 14 metrów wysokości i w XV w. był największy na świecie.

Dolna kondygnacja zegara, kalendarium, pokazuje na tarczy daty dzienne, dni tygodnia, świętych kalendarzowych, daty nowiu (obliczane z dokładnością do minut), liturgiczne kategorie świąt itp. Na małej tarczy – daty roczne i dane średniowiecznej chronologii, w tym złotą liczbę i cykl słoneczny.

GALERIA: Food Hall w Krzywym Domku

Pomorskie. Protest rolników w Wejherowie