Polska prezydentura w EU

i

Autor: gdansk.pl/mat.pras

region

W Gdańsku rozpocznie się półroczne przewodnictwo Polski w Unii. Co to oznacza?

2025-01-02 13:52

1 stycznia 2025 r. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej na najbliższe 6 miesięcy. Oficjalnie działania Polski rozpoczną się w Gdańsku! Zobacz, co będzie się działo w mieście i jakie działania należą teraz od Polski.

Prezydencję Polska przejmuje już po raz drugi w historii. Identyczne zadanie nasz kraj wykonał 14 lat temu, w pierwszej połowie 2011 r. Do czerwca 2025 będzie kolejna okazja. Od stycznia do czerwca zaplanowano ok. 300 spotkań, wydarzenia odbędą się w 24 miastach. Gdańsk będzie jednym z głównych ośrodków prezydencji w Radzie UE

W związku z objęciem przez Polskę prezydencji w Radzie UE w dniach 9-10 stycznia w Gdańsku dojdzie do spotkania Kolegium Komisarzy z członkami polskiego rządu. Obie delegacje wezmą udział w dyskusjach zorganizowanych wokół klastrów tematycznych, koncentrujących się na różnych obszarach polityki UE i dostosowanych do priorytetów polskiej prezydencji. Spotkania te zakończą się sesją plenarną pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Oficjalne otwarcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej nastąpi 3 stycznia w formie uroczystej gali w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie.

Rada UE reprezentuje rządy państw członkowskich. Poszczególni ministrowie biorą udział w formalnych i nieformalnych radach, dotyczących ich resortowych zadań. Radom tym przewodniczy minister pochodzący z państwa sprawującego prezydencję. Na jej forum ministrowie i eksperci ze wszystkich państw UE:

negocjują i uchwalają unijne prawozawierają w imieniu UE umowy międzynarodoweuchwalają budżet UEtworzą unijną politykę zagraniczną i bezpieczeństwakoordynują politykę państw członkowskich w konkretnych dziedzinach

Pod przewodnictwem Polski w Radzie UE odbędą się 22 spotkania nieformalne w Warszawie i ok. 300 wydarzeń towarzyszących: spotkań eksperckich i urzędniczych. Poza tym, Polska zrealizuje interdyscyplinarny program kulturalny prezydencji w kraju i poza nim. 

Goście polskiej prezydencji będą mieli okazję obradować na przykład w pomieszczeniach Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Gdańska (Dwór Artusa, Ratusz Głównego Miasta), Teatru Szekspirowskiego, Muzeum II Wojny Światowej, ale też w wielu innych przestrzeniach, z których słynie Gdańsk

Planowanych w Gdańsku i u naszych sąsiadów z Gdyni i Sopotu spotkań może być finalnie nawet około pięćdziesięciu - informuje Maciej Buczkowski, zastępca dyrektora Biura Prezydenta i kierownik Referatu Spraw Zagranicznych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Spotkania w Gdańsku w związku z prezydenturą Polski w UE:

Ważne daty w kalendarzu wydarzeń polskiej prezydencji to:

  • Forum Kościuszkowskie. Spotkanie w dniach 3-4 lutego przygotowuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Będzie to najważniejsze wydarzenie polskiej prezydencji dotyczące praw człowieka i wolności obywatelskich w Białorusi.
  • "Przyszłość pracy w Europie cyfrowej". W dniach 20-21 luty jest Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
  • W dniach 22-23 maja odbędzie się w Gdańsku 54. Posiedzenie Dyrektorów Generalnych Ochrony Ludności państw Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Jego organizatorem jest Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.
  • Gdańsk będzie też gościł uczestników Konferencji Tydzień kosmiczny UE. Organizatorem spotkania od 28 do 29 maja jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
  • 9-10 czerwca Kancelaria Prezesa Rady Ministrów zorganizuje w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku konferencję pt. „Społeczeństwo obywatelskie jako czynnik odporności/ gotowości na zjawiska kryzysu we współczesnej UE”.

Priorytetem Polski jest bezpieczeństwo w różnych dziedzinach. Ministerstwo Cyfryzacji realizować będzie 4 priorytety w zakresie spraw cyfrowych.

Polska prezydencja w Radzie UE w dziedzinie cyfrowej skupi się na cyberbezpieczeństwie, AI, spójnym wdrażaniu już istniejących regulacji oraz rozwijaniu relacji z innymi państwami z całego świata, bo technologia jest dziś rozwijana globalnie. W Europie potrzebujemy uproszczenia procedur, wspólnego rynku cyfrowego oraz strategicznych inwestycji w technologie, w tym szczególnie w sztuczną inteligencję – mówi wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

W okresie prezydencji w Radzie Unii Europejskiej bardzo ważne jest, by Polska pokazała się jako kraj, który jest w stanie doprowadzić do porozumienia – oceniła Agnieszka Walter-Drop, która z początkiem roku objęła stanowisko dyrektorki generalnej ds. spójności, rolnictwa i polityki społecznej w PE.

Polska już jest istotnym graczem w UE, na co wskazują różne inicjatywy, dotyczące np. stanowiska wobec wojny w Ukrainie, która jest krajem kandydującym do Wspólnoty. „Wiemy, że na Ukrainie trwa wojna i wszyscy chcemy, żeby ona zakończyła się zakończyła zwycięstwem Ukrainy i żeby ona zapewniła nam, i zapewniła Ukrainie w pierwszym rzędzie, stabilny pokój” - podkreśliła.

Twórcą logo polskiej prezydencji w Radzie UE jest Jerzy Janiszewski. To artysta, który stworzył symbol Solidarności w 1980 r., a także znak polskiej prezydencji w 2011 r. Logo czerpie inspirację z najnowszej historii Polski i symbolizuje odrodzenie polskiej demokracji i społeczeństwa obywatelskiego. Polska flaga przenika litery EU, co odzwierciedla ponad 20-letnie członkostwo Polski w UE oraz partnerstwo i synergię

GALERIA: Nowy Rok i morsowanie. Tak przywitali 2025!

ROLKA - Pomorskie. Sopockie molo kiedyś i dziś
QUIZ. Czwartkowa geografia. Każde pytanie o inny kraj Unii Europejskiej. 7/10 tylko dla speców
Pytanie 1 z 10
Stolicą Słowenii jest:
Quiz z języka kaszubskiego
Pytanie 1 z 15
Na początek coś prostego! Co po kaszubsku oznacza "jo"?