Bałtyk "gwiazdą" świata nauki
Wieloryby, rekiny, a teraz najstarsze zwierzę na ziemi? Morze Bałtyckie nie przestaje nas zaskakiwać. I choć mogłoby się wydawać, że to bardziej „egzotyczne” akweny i ich bogata flora i fauna są naturalną areną tego typu sensacji, to właśnie w „naszym” Bałtyku dokonano jednego z najbardziej rewolucyjnych odkryć ostatnich lat.
Narobiło ono w świecie naukowym niemałego zamieszania. Jego autorem jest zespół ekspertów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Barkeley. Przeprowadzili oni badania dotyczące ustalenia najstarszego gatunku zwierzęcia na ziemi. Wyniki ich badań zostały opublikowane w jednym z najstarszych i najbardziej prestiżowym czasopiśmie naukowym na świecie Nature. Amerykańscy naukowcy nie mają w nich wątpliwości. Najstarszym stworzeniem na ziemi jest żebropław. Zgodnie z ustaleniami badaczy, istnieje na świecie już od 700 mln lat. Jak dotąd za najstarsze zwierzęta na świecie uznawano gąbki. Ich wiek określa się na 500 mln lat.
Co to jest żebropław?
To typ dwuwarstwowych bezkręgowców. Bardzo łatwo pomylić je z meduzami, jednak w odróżnieniu od nich, te nie są wyposażone w parzydełka, więc po dotknięciu ich nic nam nie grozi. Stworzenia te występują przede wszystkim w oceanach i morzach na głębokości 6500 metrów. W Bałtyku występują dwa ze stu gatunków żebropławów – groszkówka i mnemiopsis leidyi. Organizmy te, wyrzucone na brzeg nie robią specjalnego wrażenia, jednak w wodzie wyglądają dużo bardziej interesująco, gdyż na skutek zachodzących zmian energii, zwierzęta te ulegają bioluminescencji.
GALERIA: Najbardziej niezwykłe zjawiska Bałtyku. Trzeba mieć szczęście, by tego doświadczyć!
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].