Na Westerplatte znaleziono kolejne szczątki

i

Autor: suesun/cc0/pixabay

Victoriaschule i pl. Obrońców Poczty Polskiej. Miejskie obchody 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej

2020-08-31 8:00

Ministerstwo Obrony Narodowej na Westerplatte; władze Gdańska - w przestrzeni miejskiej. Lokalni samorządowcy na dobre pogodzili się z faktem, iż po ponad 20 latach przestają być organizatorami głównych obchodów rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Miejskie uroczystości oddające hołd poległym odbędą się m.in. na pl. Obrońców Poczty Polskiej czy przy Victoriaschule.

– Jak co roku 1 września oddamy hołd tym, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Od 21 lat organizowaliśmy obchody na Westerplatte, gdzie spotykaliśmy się o 4:45. W tym roku za organizację uroczystości odpowiedzialne jest Wojsko Polskie. Nie zmienia to jednak faktu, że będę w tym miejscu pamięci. I zachęcam do tego wszystkich, którzy również chcieliby oddać cześć bohaterom tamtych dni – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Miejskie uroczystości rozpoczną się w przededniu wybuchu drugiej wojny światowej na Westerplatte.  Następnie - we wtorek, 1 września, o godz. 4:45 zabrzmi dzwon kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, który nazywa się Pokój i Pojednanie. Jest to drugi pod względem wielkości dzwon w tej świątyni.

– Tego samego dnia, o godz. 9.00, rozpoczną się uroczystości pod tablicą upamiętniającą harcmistrza Jana Ożdżyńskiego – budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2–4 – mówi Olimpia Schneider z gdańskiego magistratu.   

– Następnie, o godz. 10.00, zostaną złożone wieńce pod Victoriaschule – dodaje urzędniczka. Posłuchaj:

Relacje z miejskich obchodów będzie można obejrzeć w Internecie.

– Odbywającą się na pl. Obrońców Poczty Polskiej o godz. 12.00 mszę świętą w intencji poległych pocztowców z modlitwą międzywyznaniową, a także zaplanowanymi po niej wystąpieniami oficjalnymi wraz z oddaniem hołdu poległym oraz złożeniem wieńców, będzie można obejrzeć online na portalu gdansk.pl – tłumaczy Schneider. 

Transmisja online pozwoli każdemu na to, by uczestniczył w tych ważnych wydarzeniach. Posłuchaj:

Przypomnijmy - na początku sierpnia Wojewoda Pomorski przekazał Muzeum II Wojny Światowej należącą dotąd do miasta działkę na Westerplatte. To właśnie ta decyzja, a także brak porozumienia ze strony MON, uniemożliwiły władzom Gdańska organizacje tegorocznych obchodów.