Atrakcje w mieście

Uwielbiasz "Gdzie jest Nemo", a Twoje dziecko szaleje na punkcie rekinów? Akwarium Gdyńskie czeka właśnie na Ciebie!

Dla dużych i małych. Dla tych, którzy szukają turystycznych atrakcji i dla tych, którzy chcą się zrelaksować. Na niepogodę - po pod dachem i upały - bo bez słońca. Dla turystów i mieszkańców. Akwarium Gdyńskie, nazywane czasem oceanarium w Gdyni to akwaria z przepięknymi rafami koralowymi i najbardziej niebezpiecznymi rybami na świecie w jednym miejscu.

Akwarium Gdynia - idealne miejsce na rodzinny wypad

Akwarium Gdyńskie, które mieści się w centrum Gdyni, w idealnej lokalizacji - na końcu molo południowego czyli Skweru Kościuszki, w sąsiedztwie portu jachtowego, to ciekawostka już z zewnątrz. Ciekawy architektonicznie budynek inspiruje fotografów, ale wszystkie atrakcje są dostępne z zamkniętym budynku. To morskie zoo można zwiedzić w krótkim czasie, nie trzeba dużo chodzić, jest więc idealne dla maluchów, całość jest dostosowana do poruszania się z wózkiem dziecięcym oraz funkcjonalna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Akwarium Gdyńskie to atrakcja czynna cały rok. Latem odwiedzają je tłumy, zimą w spokoju można zatracić się obserwując ogromne akwaria, które znajdziemy w środku. Akwarium Gdyńskie jest częścią Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego, każdy członek rodziny znajdzie tu pole do zgłębienia wiedzy związanej z organizmami żyjącymi pod wodą.

Akwarium Gdyńskie to ponad 1500 żywych organizmów z około 250 gatunków. Zwiedzanie zajmie około 40 minut, ale warto zostać na dłużej! Fani oceanariów i raf koralowych będą zachwyceni.

Naszą misją jest prezentowanie gatunków zwierząt z całego świata, a także przekazywanie wiedzy o środowisku wodnym. Akwarium Gdyńskie to dość nietypowy ogród zoologiczny, którego wszyscy podopieczni związani są ze środowiskiem wodnym, a cała powierzchnia zamknięta jest w bryle jednego budynku. Jednak pomimo tej wyjątkowości Akwarium spełnia wszystkie funkcje współczesnego zoo, podejmując działania na rzecz ochrony zwierząt, propagując idee ochrony przyrody, prowadząc szeroko pojętą edukację ekologiczną oraz badania naukowe.

- czytamy na stronie Akwarium Gdyńskiego.

W środku zgłębimy wiedzę o różnych wodach świata: od mroźnych stref polarnych, poprzez ciepły i zimny Atlantyk, kolorowy Indopacyfik, wilgotny las deszczowy Afryki, aż po dzikie rzeki Ameryki Południowej. Nowością w Akwarium Gdyńskim w 2024 roku jest ekspozycja "Morza zimne".

Akwarium Gdynia atrakcje

Wewnątrz kilkukondygnacyjnego budynku czeka nas kilka całkiem odmiennych sal. W jednych uderzy nas mnogość kolorów prezentowanych raf koralowych i egzotycznych ryb, w innych w ciemności poznamy stworzenia żyjące w najgłębszych wodach, w pełnym mroku. Obserwować można lokalne ryby i ekosystem Bałtyku - wiecie, że w Bałtyku żyją ryby, które budują gniazda? Na najwyższym piętrze poznajemy makietę z mapą polskiego morza, gdzie przygotowana jest wystawa edukująca w temacie bioróżnorodności i zanieczyszczeń i szkód wywoływanych przez człowieka. W sali bałtyckiej warto też wyjrzeć za okno i podziwiać widoki: zatoka z jednej strony, z drugiej miasto.

Jest też całkiem nowa wystawa, zlokalizowana pod ziemią i skupiona na zimnych wodach morskich!

Akwarium morskie Gdynia

Nie tylko morskie stworzenia spotkamy w Akwarium w Gdyni. Największy zachwyt dużych i małych wywołują odtworzone rafy koralowe. zobaczymy koralowce twarde i miękkie, bezkręgowce takie jak strzykwy czy rozgwiazdy, a także ryby o bajecznych kształtach oraz ubarwieniu. Dzieci odnajdą tu bohaterów bajki "Gdzie jest Nemo" i "Gdzie jest Dory" czyli malutkiego błazenka. Szukanie go w akwarium może zająć sporo czasu, radość jest jednak nieprzeceniona. 

Najlepsze atrakcje dla fanów rekinów - oceanarium w Gdyni

W Akwarium Gdyńskim podoba się wszystkim fanom rekinów. Baby Shark to jedna z ulubionych dziecięcych piosenek, a w Gdyni w akwariach pływają rekiny bambusowe i marmurkowe. Ale akwarium w Gdyni to nie tylko ryby. Spotkamy tu krokodyla, żółwie czy najbardziej egzotyczne: ogromne anakondy. Ciekawostką jest niezwykłe zwierzę: aksolotl meksykański, płaz, który rozmnaża się z niezwykły sposób, a obserwując go możemy zobaczyć całkowicie zewnętrzne skrzela.

Nowa ekspozycja w Akwarium w Gdyni

W kwietniu 2024 w Akwarium Gdyńskim otwarta została też nowa ekspozycja, całe piętro z akwariami poświęconymi chłodnym wodom Oceanów. Nowe akwaria spodobają się wszystkim fanom oceanariów. Prezentują faunę zimnej części Oceanu Atlantyckiego, z uwzględnieniem Morza Północnego, Cieśnin Duńskich i Bałtyku. Są nowym domem dla 1300 zwierząt.W akwarium znajduje się m.in. nietypowy gatunek meduzy - Chrysaora quinquecirrha, wyhodowany przez doświadczonych akwarystów, wody jest trzy razy więcej niż do tej pory w Akwarium Gdyńskim. Przygotowanie nowej ekspozycji z fauną i florą mórz zimnych zajęło 4 lata. Ekspozycja obejmuje 12 zbiorników o łącznej pojemności 450 tys. litrów. Inwestycja pochłonęła ponad 19 mln zł.

Sprawdzamy, jakie są ceny biletów?

Akwarium w Gdyni za darmo zwiedzą dzieci do 5 urodzin. Osobom niepełnosprawnym przez cały rok przysługuje bilet w cenie 18 złotych.

Ceny biletów Akwarium Gdyńskie od 1.05 do 31.08: 

  • normalny: 42 zł
  • ulgowy: 30 zł

Ulga przysługuje dzieciom od dnia 5 urodzin, uczniom i studentom do 26 roku życia, emerytom, rencistom. Dzieci do 5 lat zwiedzają za darmo.

Ceny biletów Akwarium Gdyńskie od 1.09 do 30.04:

  • normalny: 36 zł
  • ulgowy: 26 zł

Akwarium w Gdyni będzie otwarte w każdy weekend 2024 roku

Bilety można kupić w kasie akwarium, w sezonie trzeba jednak spodziewać się kolejek. Można również zarezerwować je online za pośrednictwem strony internetowej. To najwygodniejszy sposób, by ominąć koleki

Udogodnienia dla dzieci

W Gdyńskim Oceanarium bezpłatnie można skorzystać z wózka ułatwiającego zwiedzanie z maluchami. To konstrukcja podobna do sklepowego wózka gdzie można posadzić malucha lub kilkulatka. 

Jakie są godziny otwarcia Akwarium Gdynia?

Akwarium Gdyńskie jest czynne przez cały tydzień. Od poniedziałku do niedzieli w czasie:

  • od 1 kwietnia do 31 maja w godzinach 9:00-19:00
  • od 1 czerwca do 31 czerwca w godzinach 9:00-20:00
  • od 1 lipca do 31 sierpnia w godzinach 9:00-21:00
  • od 1 września do 30 września w godzinach 9:00-19:00
  • od 1 października do 31 marca w godzinach 10:00-17:00.
Pomorskie. Tereny przeznaczone pod budowę elektrowni jądrowej. Plaża Lubiatowo i Słajszewo