wiadomości

Ustawa metropolitalna już w tym roku? Wiceminister MSWiA w Gdyni

2025-01-22 11:49

20 stycznia w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne. Wzięli w nim udział samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, pomorscy parlamentarzyści, a także przedstawiciele rządu RP oraz świata biznesu, gospodarki i nauki. Rozmawiano m.in.: o trwających pracach nad ustawą metropolitalną dla Pomorza.

W poniedziałek (20 stycznia) w gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego odbyło się XI Metropolitalne Spotkanie Noworoczne. Wzięli w nim udział parlamentarzyści, przedstawiciele rządu, samorządowcy z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, w tym m.in. prezydentki Aleksandra Kosiorek, Aleksandra Dulkiewicz i Magdalena Czarzyńska-Jachim, oraz ludzie biznesu. Wszyscy ci, którzy są skupieni wokół idei pomorskiej metropolii i pracują na rzecz jej prawnego usankcjonowania.

Ustawa metropolitalna dla Pomorza. Kiedy głosowanie w Sejmie?

Nadziei związanych z szybkim uchwaleniem ustawy metropolitalnej dla Pomorza nie studził obecny na spotkaniu wiceminister MSWiA Tomasz Szymański.

Jesteśmy na finiszu prac nad ustawą metropolitalną dla Pomorza, ale i prac związanych z dostosowaniem do nowych realiów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Przygotowujemy takie ramy legislacji w ramach konsensusu, aby spełniały oczekiwania, ale i dawały potencjał do rozwoju. Ostatnie miesiące w ramach komisji wspólnych to intensywna praca. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że jest sukces i ustawa zostanie przegłosowana w sejmie

– podkreślił Tomasz Szymański.

Prace nad ustawą metropolitalną dla Pomorza wchodzą w finałowy etap. Projekt trafił pod koniec roku do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad nim zostały zintensyfikowane po to, aby jeszcze w styczniu zakończyć etap prac rządowych. Stąd już prosta droga do sejmu.

To wyjątkowy czas, wyjątkowy rok, który może nam przynieść nie tylko nadzieje, ale i realne szanse na wykorzystanie metropolitalnego potencjału. Składają się na niego współpraca, kooperacja, wykorzystanie potencjału, tkwiącego w biznesie, administracji samorządowej i nauki. Te wyzwania, jak choćby tworzenie hubu energetycznego – to fakty, bo są już decyzje o budowie elektrowni nuklearnej, za chwilę powstaną pierwsze farmy wiatrowe w naszym województwie

Trójmiasto Radio ESKA Google News
Autor:

– informuje Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Mam nadzieję, że ten rok będzie przełomowy dla naszej metropolii. Proces legislacyjny jest długi i wymagający, ale liczę, że wkrótce zakończy się sukcesem. Wszyscy jesteśmy zgodni, że Polska potrzebuje metropolii, które są paliwem napędowym rozwoju nie tylko regionów, ale i całego kraju

– dodaje Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni.

Czym jest ustawa metropolitalna? Korzyści dla mieszkańców

Projekt ustawy dla Pomorza jest wzorowany na rozwiązaniach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Podobnie jak na Śląsku, określa główne zadania związku metropolitalnego, wśród których są: transport zbiorowy, przebieg dróg, strategia, planowanie przestrzenne i promocja.

Pomorski projekt zawiera szóste dodatkowe działanie – ochronę środowiska i adaptację do zmian klimatu, na które ze względu na geograficzne położenie pomorskiej jest jednym z najbardziej narażonych regionów w kraju.

To, co Pomorze łączy ze Śląskiem to rozłożenie ciężaru rozwojowego na wiele ośrodków, nie tylko Gdańsk, Gdynię i Sopot, ale również na Małe Trójmiasto Kaszubskie (Wejherowo, Redę i Rumię) oraz położone na południu Pruszcz Gdański i Tczew.

Projekt ustawy dla Pomorza zawiera ponadto dwa zasadnicze zapisy, które odróżniają go od ustawy metropolitalnej dla Śląska i projektu dla innych metropolii. Pierwszym z nich jest udział powiatów w związku metropolitalnym. Drugi zaś, z uwagi na silne powiązania funkcjonalne z Elblągiem, daje możliwość włączenia do metropolii samorządów, które leżą poza granicami województwa pomorskiego.

Jak podkreślają zarządzający Obszarem Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot, metropolia to przede wszystkim korzyści dla wsi i małych miast. Dodatkowe fundusze dla Pomorza pozwolą na koordynację działań transportowych - na zakup dodatkowych autobusów, tramwajów, trolejbusów i pociągów, a także na stworzenie nowych połączeń i koordynację budowy priorytetowych dla metropolii dróg.

Bez ustawy metropolitalnej nie będzie można dostatecznie zadbać o mieszkańców najmniejszych miejscowości i walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, które jest jednym z największych wyzwań naszego kraju. Za inwestycjami w transport idzie poprawa dostępności do specjalistycznych usług lekarskich, szkół, uczelni, instytucji kultury i miejsc pracy. Dodatkowy budżet przełoży się także na wspólną promocję zagraniczną atutów gospodarczych i turystycznych naszych miast i gmin

– czytamy na stronie OMGGS.

Struktura metropolitalna to lepiej zorganizowany jest transport publiczny, połączenia na podstawie jednego biletu, współpraca przy realizacji inwestycji, w tym: przebiegu dróg oraz rozwój zrównoważonej mobilności. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. Zbiórka po pożarze schroniska w Dąbrówce