Wynajem krótkoterminowy

i

Autor: mat. red.

biznes

Urząd skarbowy kontroluje. Na celowniku osoby, które korzystają z popularnych aplikacji rezerwacyjnych

Czy wynajmujące swoje mieszkania na portalach rezerwacyjnych muszą zakładać działalność gospodarczą? Nie jest to do końca jasne, ale skarbówka już rozpoczęła kontrole. Jeśli się u ciebie pojawi, będziesz musiał zapłacić podatki z 5 lat wstecz.

Skarbówka kontroluje właścicieli mieszkań na wynajem krótkoterminowy

Od 1 lipca 2024 roku weszła ustawa DAC7, która nakazuje operatorom platform cyfrowych obowiązek gromadzenia i przekazywania administracji podatkowej informacji o sprzedawcach, którzy dokonali transakcji za pośrednictwem tych platform. Mowa o tych sprzedawcach, którzy zrealizowali 30 lub więcej transakcji lub gdy łączna kwota jest wyższa niż 2 tys. euro i dotyczy sprzedawców na platformach m.in.: Allegro, Vinted, OLX, Booking, czy Airbnb.

Jak donosi „Gazeta Wyborcza” urzędy skarbowe rozpoczęły już kontrole. Pod lupą znajdą się przede wszystkim osoby, które wynajmują innym mieszkania za pośrednictwem platform rezerwacyjnych takich jak: Booking czy Airbnb. Właściciele takich mieszkań będą musieli zapłacić zaległe podatki za 5 lat wstecz, bo skarbówka uznała, że prowadzą usługę hotelową. Jak zauważa Wyborcza, te postanowienie kłóci się ze zdaniem Ministerstwa Finansów, gdzie informowano o tym, że takie osoby mogą rozliczać się w ramach najmu prywatnego bez konieczności zakładania działalności gospodarczej.

Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w inFakt podczas rozmowy z gazetą, przyznaje, że stanowisko resortu finansów nie ma mocy prawnej i potrzebne jest wydanie przez ministerstwo ogólnej interpretacji prawnej.

Bo rzeczywiście przepisy dziś nie są do końca jasne. Osobiście uważam, że najem prywatny na e-platformach jest dopuszczalny, ale w przypadku osoby, która ma np. jedno czy dwa mieszkania i sama wszystko obsługuje: wystawia ofertę, organizuje sprzątanie lokalu itp. W przypadku jednak kogoś, kto wynajmuje na Bookingu sześć mieszkań w miejscowości nadmorskiej i zleca pełną obsługę (zakwaterowanie, sprzątanie) wyspecjalizowanej firmie, powinien już mieć działalność gospodarczą. Tylko że to moja opinia, która nie wynika jasno z prawa. Aby rozwiać więc wszelkie spekulacje, resort finansów powinien więc wydać ogólną interpretację

— podkreśla Piotr Juszczyk.

Wynajem krótkoterminowy. Ile musimy zapłacić podatku?

Jeśli posiadamy działalność gospodarczą, to musimy zapłacić:

  • PIT/CIT w zależności od formy opodatkowania,
  • 8 proc. podatku VAT od usługi zakwaterowania,
  • 23 proc. podatku VAT od importu usług – jeśli wynajmujący ogłasza się za pośrednictwem np. zarejestrowanego za granicą Bookingu, a portal pobiera prowizję, to należy zapłacić 23 proc. od prowizji Bookingu.

Jeśli urząd skarbowy nakaże zapłacić zaległe podatki za 5 lat, suma okaże się ogromna.

GALERIA: 11. najlepszych sanatoriów w Polsce. Te miejsca polecają kuracjusze

82-letnia Agnieszka Fitkau-Perepeczko zawstydza turystów na plaży w Trójmieście! Wszyscy na nią patrzyli