Oni zwyciężyli na Pomorzu!  Oficjalne wyniki PKW do Senatu!

i

Autor: PAP/Darek Delmanowicz

wybory

Upływa termin składania protestów wyborczych. Jest wiele zastrzeżeń

W Sądzie Najwyższym we wtorek (24 października) do godz. 15.30 odnotowano 92 protesty odnoszące się do wyborów parlamentarnych oraz 110 protestów przeciwko ważności referendum - poinformował zespół prasowy Sądu Najwyższego.

Kiedy złożyć protest wyborczy?

W środę przed tygodniem w Dzienniku Ustaw opublikowano obwieszczenia Państwowej Komisji Wyborczej o wynikach wyborów parlamentarnych oraz o wynikach głosowania i wyniku referendum ogólnokrajowego. Tym samym zaczął wówczas biec termin do wnoszenia protestów przeciwko ważności wyborów do Sejmu i Senatu i protestów przeciwko ważności referendum.

Czy wybory 2023 były ważne?

Jak wynika z przepisów, protesty wyborcze i referendalne wnosi się do SN na piśmie w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów i referendum przez Państwową Komisję Wyborczą w Dzienniku Ustaw.

Głównym ze sposobów wniesienia protestu jest bezpośrednie złożenie go w Sądzie Najwyższym przy pl. Krasińskich 2/4/6 od poniedziałku do piątku w godzinach 8–16. Na czas składania protestów Sąd Najwyższy wprowadził specjalne udogodnienia - protesty przyjmowane są przy wyznaczonym stanowisku, w budynku są odpowiednie oznaczenia dla osób chcących taki protest złożyć.

Szczegółowe informacje na temat zasad składania protestów - zarówno wyborczych, jak i referendalnych - znajdują się na stronie internetowej Sądu Najwyższego.

Po rozpoznaniu wszystkich protestów wyborczych SN rozstrzyga o ważności wyborów i referendum. Uchwałę w sprawie ważności wyborów SN wydaje nie później, niż 90 dni po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym. Z kolei uchwała w sprawie ważności referendum wydawana jest przez SN nie później, niż w 60. dniu od ogłoszenia wyniku referendum.

Zabity sześciolatek w Gdyni. Rodzina mieszkała na osiedlu wojskowym

Pomorskie. Obława policji w Gdyni. Zamordowany sześcioletni chłopiec