Funkcjonariusz z uwagi na to, że w internecie, po publikacji nagrania z interwencji, grożono jemu i jego rodzinie złożył zawiadomienie o kierowaniu wobec niego i jego najbliższych gróźb karalnych
- podała w poniedziałek (29 maja) rzeczniczka prasowa Komendanta Wojewódzkiego Policji w Gdańsku podkom. Karina Kamińska.
Dodała, że policjant złożył również zawiadomienie o bezprawnym udostępnieniu jego wizerunku w internecie.
Pod filmikiem z policyjnej interwencji, do której doszło 20 maja w Wierzchucinie (gmina Krokowa), umieszczonym m.in. w mediach społecznościowych zostały opublikowane obraźliwe wpisy internautów nawołujące do przemocy wobec funkcjonariusza.
Burzliwa interwencja w Wierzchucinie
Policjanci - jak podała komenda wojewódzka - podczas interwencji wobec 20-letniego mężczyzny, który był pasażerem porzuconego na poboczu drogi roweru, zostali zaatakowani przez kilkadziesiąt agresywnych i najprawdopodobniej nietrzeźwych osób.
Napastnicy na widok policyjnych sygnałów, wyszli z pobliskiego budynku, w którym odbywała się impreza.
łum próbował zmusić policjantów do przerwania interwencji wobec 20-latka. Agresywne osoby zaczęły napierać na interweniujących funkcjonariuszy, którzy wielokrotnie wzywali je do zachowania zgodnego z prawem, do odsunięcia się z miejsca interwencji
– podała po zajściu podkom. Kamińska.
W kierunku interweniujących policjantów padały wyzwiska, obelgi. Policjantka użyła gazu. Policjant wyciągnął broń i skierował ją ku górze.
Zatrzymania ws. interwencji w gminie Krokowa
Po tym zdarzeniu policjanci zatrzymali trzy osoby. Dwóch mężczyzn 27- i 35-latka oraz 42-letnią kobietę. Mężczyźni usłyszeli zarzuty znieważenia interweniujących policjantów oraz stosowanie wobec nich przemocy i groźby bezprawnej, aby zmusić ich do zaniechania prawnej czynności służbowej.
W ubiegły czwartek wobec nich Sąd Rejonowy w Pucku, na wniosek prokuratora, zastosował dozór policyjny i poręczenie majątkowe.
Podawała się za prokuratora
Kobieta usłyszała zarzut podawania się za funkcjonariusza publicznego (prokuratora), wyzyskując błędne przeświadczenie policjanta, który wykonywał czynność związaną z jego funkcją, oraz zarzut stosowanie wobec policjantów przemocy i groźby bezprawnej. Wobec niej sąd w Pucku również zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze: dozór policyjny i poręczenie majątkowe.
Postępowanie wyjaśniające w puckiej komendzie
Rzecznik policji wojewódzkiej przekazała, że w komendzie powiatowej policji w Pucku toczy się postępowanie wyjaśniające dotyczące przebiegu interwencji.
Na tę chwilę wszystko wskazuje na to, że policjanci zastosowali adekwatne środki do zaistniałej sytuacji
- stwierdziła.
Dodała, że filmy zabezpieczone od podejrzanych jak i te zabezpieczone w sieci, są analizowane i stanowią materiał dowodowy w prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Pucku dochodzeniu.
20-latek, który został zatrzymany przez policjantów 20 maja w Krokowej, jest objęty dozorem policji za kierowanie gróźb karalnych, był także notowany za kradzieże, kradzieże z włamaniem i zniszczenie mienia.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]