zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

Tych zgonów można było uniknąć. Najcięższy sezon zachorowań na grypę od 10 lat

Polacy nie szczepią się przeciw grypie, po latach pandemii wirus jest w ataku. Dane podsumowujące sezon zachorowań są tragiczne. A to jeszcze nie koniec sezonu.

Według danych epidemiologicznych z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego do 22 lutego 2023 roku zaraportowano blisko 4 mln przypadków zachorowań, ponad 24 tys. hospitalizacji oraz 108 zgonów wywołanych wirusem grypy. Oznacza to, że dziś system mierzy się z jednym z najcięższych sezonów od ponad 10 lat. Ten rok jest rekordowy, a to jeszcze nie koniec.

Ile osób umiera na grypę

Z danych wynika że sezon na grypę się wydłużył, więcej jest też zachorowań oraz ciężkich przypadków. Eksperci prognozują, że chorować będziemy do kwietnia, dopiero w tedy grypa na kilka miesięcy da od siebie odpocząć. 24 tys. hospitalizacji z powodu grypy oraz 108 zgonów to liczny najwyższe od 10 lat.

Szczepienia na grypę

Jedną z przyczyn wysokiej zachorowalności i dużej śmiertelności Polaków wywołanej wirusem grypy jest bardzo niska wyszczepialność w tym sezonie szczepień przeciw grypie. Eksperci estymują spadek ilości szczepień o około 20% w porównaniu z poprzednim sezonem. Z danych zaraportowanych do Centrum E-Zdrowia do połowy lutego zaszczepiło się niecałe 1,6 mln Polaków, czyli ok. 5% populacji, w tym głównie seniorzy po 60 roku życia. Wszczepialność w tej grupie wiekowej wyniosła ok. 20%, co stanowczo odbiega od celów stawianych przed wszystkimi krajami przez WHO (Światową Organizację Zdrowia), w których powinna osiągać wartości powyżej 75%.

Niestety po pandemii COVID-19 i wzmożonej ogólnoświatowej akcji szczepień obserwujemy w społeczeństwie zmniejszoną motywację do ich wykonywania. Pod względem stanu zaszczepienia przeciw grypie jesteśmy na jednym z ostatnich miejsc w Europie. Niestety dane, które otrzymaliśmy z CeZ wskazują, że w tym sezonie jest bardzo niskie zainteresowanie szczepieniami. Powinniśmy więc w nadchodzącym sezonie zarówno wzmocnić edukację jak i zastosować wszelkie możliwe mechanizmy i narzędzia by przeciwdziałać temu negatywnemu trendowi

- mówi prof. dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

W tej chwili rekomendowane są szczepienia na Covid oraz grypę oraz wykonywanie ich wtym samym czasie, podczas jednej wizyty. Z wykazów Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że ok. 1500 punktów aptecznych w całej Polsce zapewnia możliwość zaszczepienia się przeciw grypie. Szczepienia dla części grup wiekowych są refundowane, przeczytać można o tym w naszym artykule.

Poradnik Zdrowie: Tridemia - covid-19, grypa, RSV