Stoisz przed wyborem ścieżki zawodowej bądź zastanawiasz się nad zmianą profesji? Barometr Zawodów pomoże ci podjąć właściwą decyzję! Sprawdź, których w których zawodach najszybciej znajdziesz pracę na Pomorzu.
W tej branży potrzeba rąk do pracy
Z niedoborem odpowiednich kandydatów do pracy najbardziej boryka się branża medyczno-opiekuńcza. Taki wynik raportu Barometru Zawodów nie powinien zaskakiwać, gdyż o tym, że w szpitalach czy domach opieki społecznej brakuje rąk do pracy słyszy się już od dawna. Dlatego, już od kilku lat ta niepokojąca tendencja jedynie się potwierdza, a pielęgniarki, lekarze, opiekunowie osób starszych, a także psychologowie i psychoterapeuci bez problemu znajdą, nie tylko na Pomorzu, pracę. Miejsc pracy z pewnością nie zabraknie również dla fizjoterapeutów, masażystów czy pracowników socjalnych.
Medyków coraz mniej?
Na ten stan rzeczy wpływają dwie zasadnicze kwestie. Po pierwsze rynkiem pracy dla absolwentów kierunków lekarskich czy pielęgniarskich jest obecnie właściwie cały świat. Dlatego też, głównie ze względu na wyższe zarobki, młodzi lekarze czy pielęgniarki od razu po studiach wolą podejmować pracę zagranicą.
Na brak kadry w tych zawodach wpływa również demografia. Społeczeństwo szybko się starzeje, zatem coraz więcej osób będzie potrzebowało wsparcie w zakresie profesjonalnych usług medycznych. Niestety za wzrastającą liczbą pacjentów nie idzie odpowiednia liczba przeszkolonej kadry medycznej.
W produkcji i spedycji przyjmą od zaraz
Równie intensywnie poszukiwani są pracownicy w sektorze produkcyjnym. Tu największy niedobór odnotowano wśród spawaczy, operatorów obrabiarek skrawających, robotników obróbki drewna, stolarzy czy ślusarzy.
Równie poszukiwani są obecnie kierowcy autobusów, samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych czy magazynierzy.
W raporcie zauważymy również duży deficyt w pracownikach związanych z księgowością oraz, zwłaszcza sezonowo, w branży gastronomicznej. Tu najbardziej poszukiwani są kucharze i pomoce kuchenne.
Czym jest Barometr Zawodów?
Barometr Zawodów to raport powstały w latach 90. XX wieku w Szwecji. W Polsce badanie to przeprowadza się od 2009 roku, początkowo w Małopolsce, a od 2015 roku analizie poddawany jest cały kraj. Raport przygotowują specjaliści z urzędów pracy, w tym doradcy zawodowi, pracownicy agencji zatrudnienia czy organizacji zrzeszających pracodawców.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]