zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay

prawo

Twoje dziecko chodzi do sklepu samo? Zdziwisz się, co mówią o tym przepisy

Wiele osób nie wie, że samodzielne zakupy to z punktu widzenia prawa zawarcie umowy. By to zrobić trzeba osiągnąć odpowiedni wiek. Tak samo jest w przypadku podróżowania lub zwykłego wyjścia na ulicę. Przepisy określają dokładnie od jakiego wieku jest to zgodne z prawem.

Kiedy dziecko może chodzić samodzielni po ulicy?

Kto decyduje o tym, czy dziecko może samo pójść do sklepu lub szkoły? Oczywiście ono samo i rodzice, ale są również przepisy prawa, które wyznaczają pewne ramy. Inne zasady obowiązują na osiedlu, gdzie obowiązuje strefa zamieszkania - tam maluch może bezpiecznie poruszać się sam, inne na drodze publicznej. Zawsze trzeba też wziąć pod uwagę jeszcze kilka innych ważnych kwestii. Wszystkie omawiamy poniżej. 

Kiedy dziecko może iść samo do szkoły?

Droga do szkoły to jedna z pierwszych tras, które dzieci mogą pokonywać same: jest to zgodne z prawem i też ważne z punktu widzenia rozwoju dziecka. Nabiera samodzielności, zyskuje sprawdzość i powoli uczy się odpowiedzialności, najpierw w dobrze znanym sobie otoczeniu czyli szkole i w drodze do szkoły. Przepisy prawa mówią jasno. Przed ukończeniem 7 lat żadne dziecko nie może chodzić samo po ulicy - od tego nie ma wyjątków. Jaka jest górna granica samodzielnego podróżowania?

Art. 43 Prawa o ruchu drogowym mówi: "Dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania”. "Droga” w rozumieniu prawa o ruchu drogowym to: jezdnia, pobocze, chodnik, droga dla pieszych lub droga dla rowerów. Czyli jednym słowem dziecko musi być pod opieką. Za niedotrzymanie przepisów, możemy zostać ukarani. 

Kto, mając obowiązek opieki lub nadzoru nad małoletnim do lat 7, dopuszcza do przebywania małoletniego na drodze publicznej lub na torach pojazdu szynowego, podlega karze grzywny albo karze nagany

- to fragment art. 89. Kodeksu wykroczeń.

Kiedy dziecko może samo iść do sklepu?

Czy przepisy różnicują, czy dziecko może samo chodzić do sklepu czy szkoły? Nie ma takich ustaleń. Wiele osób interpretuje jednak drogę do szkoły jako najkrótszą i nie pozwala na zboczenie np. do sklepu - dotyczy to jednak tylko interpretacji ubezpieczycieli w przypadku ubezpieczenia obejmującego ochroną pobyt w placówce oraz drogę dziecka z niej i do niej.

Samodzielny powrót do szkoły. Kiedy jest możliwy?

Zgodnie z przepisami, każdy siedmiolatek może poruszać się po drodze sam, więc i pójść samodzielnie do szkoły. Czasem jednak placówki wprowadzają odrębne przepisy i regulaminy. Zgodnie z prawem powszechnym dziecko młodsze może wrócić do domu ze starszym dziesięciolatkiem, niektóre szkoły jednak na to nie pozwalają, lub wymagają specjalnego oświadczenia w którym określa się kto może odebrać dziecko i pod czyją opieką ono się znajduje. 

Dziecko samo w autobusie

Istnieją również przepisy określające w jakim wieku dziecko może samo podróżować. Od 7 lat może bowiem samo iść do szkoły, ale dojechać do niej autobusem już nie. 

W Polsce osoby do 12. roku życia nie mogą podróżować bez dorosłego opiekuna. Dla wieku może okazać się to zadziwiające, ale w pełni legalnie i samodzielnie dzieci mogą jeździć komunikacją dopiero wtedy, gdy mają 13 lat. Nie dotyczy to specjalnie organizowanych przewozów autobusów szkolnych - właśnie dlatego istnieją. 

Jeśli chodzi o przewoźników autobusowych i lotniczych, to postępują wedle swoich regulaminów. Większość na trasach krajowych dopuszcza możliwość podróży 15-latków bez opiekunów. Młodsi nastolatkowie często muszą okazać pisemną zgodę rodziców. Zanim opiekunowie podpiszą taki dokument, powinni mieć świadomość tego, że przewoźnik może zastrzec sobie prawo do nieponoszenia odpowiedzialności na działania osób nieletnich.

PKP nie reguluje wieku, w jakim dziecko może samodzielnie jeździć koleją.

Samodzielne zakupy. Kiedy pozwolić na nie dziecku?

W jakim wieku dziecko może samo robić zakupy? Samodzielnie zakupy może zrobić dopiero dwunastolatek. To najbardziej zaskakujące z przepisów, ale formalnie: zakupy to czynność cywilno-prawna i umowa z której obie strony muszą się wywiązać. Zgodnie z polskim prawem dzieci nabywają zdolność do podejmowania czynności prawnych. Od tego wieku dozwolone jest również zakładanie konta Google lub Facebook. 

Ostatecznie o tym co dziecko może robić samo a co nie, decydują rodzice lub opiekunowie. Warto zapytać też o dojrzałość do samodzielnego drogi do szkoły dziecko: czy czuje się na siłach i jest na to gotowe. To kwestia indywidualna, a wiek 7 lat nie oznacza, że zgoda na samodzielną drogę jest dobra. Wpływa na to wiele czynników jak etap rozwoju dziecka, jego doświadczenia, wiedza z zakresu ruchu drogowego czy zwyczajnie trasa jaka jest do pokonania: być może na co dzień jest to możliwe, ale w czasie remontu pobliskiej drogi staje się niebezpieczne. To ocenić muszą już sami rodzice.

GALERIA: pamiątki znad morza. Zdziwisz się za ile kupisz je w sieci

Drzewo zabiło dziecko w parku. Sąd uniewinnia urzędników i szokuje uzasadnieniem