Teren na którym ma powstać elektrownia jądrowa oraz wizualizacja

i

Autor: Choczewo 24info/PEJ

energetyka

Tu powstanie pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Ruszyły prace terenowe. Szukają niewybuchów

Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały na jakim etapie dokładnie są prace prowadzone w miejscu, gdzie stanąć ma elektrownia jądrowa. Chodzi o lasy w okolicach Słajszewa i Kopalina w gminie Choczewo.

Kolejny etap pracy przy budowie elektrowni

W lokalizacji Lubiatowo-Kopalino trwa przygotowywanie terenu pod pogłębione badania geologiczne - prace terenowe z tym związane wchodzą w kolejny etap - poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe.

Szukają niewybuchów w lesie w Lubiatowie

W miejscu, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa, realizowane są bardziej szczegółowe badania pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów, na przykład z okresu II Wojny Światowej. Kolejnym etapem będzie karczowanie terenu.

Elektrownia jądrowa, badania geologiczne

Zanim rozpoczną się pogłębione badania geologiczne, teren ten będzie musiał być zbadany do głębokości 6 metrów pod kątem obecności ewentualnych niewybuchów. Badania te przebiegają pod nadzorem archeologicznym i przyrodniczym. Ponadto w najbliższym czasie na terenie przeznaczonym pod pogłębione badania geologiczne rozpocznie się karczowanie.Za badania terenowe, które rozpoczną się wiosną 2024, odpowiada partner spółki PEJ - doświadczona amerykańska firma Bechtel.

Zmiany w spółce Polskie Elektrownie Jądrowe

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników spółki Polskie Elektrownie Jądrowe powołało w czwartek, 22 lutego byłego prezesa URE Leszka Juchniewicza na p.o. prezesa - poinformowała spółka. Cały dotychczasowy zarząd został odwołany.

Jednocześnie walne zgromadzenie PEJ powołało na prokurenta spółki byłego prezesa Gaz-Systemu Jana Chadama. PEJ w 100 proc. należy do Skarbu Państwa.

Jak poinformowała spółka, Leszek Juchniewicz był wieloletnim wykładowcą i pracownikiem banków komercyjnych, w latach 1994-1997 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa. Od 1997 r. do 2007 r. był Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki. Wielokrotnie był powoływany do organów nadzorczych spółek prawa handlowego, w tym jako Przewodniczący Rady Giełdy Papierów Wartościowych czy Przewodniczący Rady Nadzorczej Petrochemii Płock.

Jan Chadam w latach 2009-2015 pełnił funkcję prezesa operatora przesyłowego gazu Gaz-Systemu, a w latach 2015-2017 także prezesa spółki Polskie LNG. Był odpowiedzialny za realizację największych krajowych projektów infrastrukturalnych, w tym terminala LNG w Świnoujściu wraz z siecią gazociągów.

PEJ jest inwestorem i operatorem elektrowni na Pomorzu. Spółka ma już decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, oraz decyzję zasadniczą wydaną przez ministra klimatu. PEJ podpisała też z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie elektrowni.

Elektrownia ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok o mocy elektrycznej 1250 MW brutto zostanie uruchomiony w 2033 r

GALERIA: Tu stanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa

Pomorskie. Wycinka drzew w gminie Choczewo