Wawrzynek Wilczełyko, Piestrzenica Kasztanowata

i

Autor: Nadleśnictwo Strzebielino, Nadleśnictwo Choczewo Wawrzynek Wilczełyko, Piestrzenica Kasztanowata

Przyroda

Trujące kwiaty i toksyczne grzybki! Nie wiesz o tym, a możesz je spotkać w kaszubskich lasach!

Wiosną przyroda budzi się do życia, ale wśród zieleni roślin można spotkać też okazy szkodliwe i niebezpieczne. Zapach tej drobno kwitnącej rośliny jest ostry i słusznie ostrzega przed niebezpieczeństwem - Wawrzynek Wilczełyko jest trujący. Podobnie Piestrzenica Kasztanowata - pierwszy wiosenny grzyb nie może być spożywany.

Wawrzynek Wilczełyko

Niesamowite okazy można spotkać wiosną w kaszubskich lasach. Kwitnienie rozpoczął Wawrzynek Wilczełyko. Nadleśnictwo Choczewo opublikowało fotografię Jana Lenca przedstawiającą niezwykłą roślinę. W opisie czytamy: 

Łacińska nazwa "Daphne mezereum" nawiązuje do substancji trujących zawartych w roślinie - dafniny i mezereiny. Kwiaty kwitną przed rozwojem liści już w lutym-kwietniu, wydzielają odurzający, palący zapach. Cała roślina jest silnie trująca. Samo dotykanie rośliny może powodować zaczerwienie i świąd

- alarmują leśnicy.

Fotografowany okaz rośnie na terenie Leśnictwa Dębina. Przy kontakcie Wawrzynka Wilczełyka występują natychmiastowe podrażnienia skóry. Drażniące substancje powodują podrażnienia układu oddechowego poprzez wdychanie wydzielanych substancji zapachowych. Cała roślina jest bardzo silnie trująca. Zjedzenie 10-12 dojrzałych owoców może spowodować śmierć dorosłego człowieka, dla dziecka nawet 1-2 owoce mogą być śmiertelne. Kwiaty Wawrzynka Wilczełyka są urokliwe mogę więc zachęcać do zrywania, ale zapach powinien nas zaalarmować.  W Polsce jest gatunkiem rzadkim, objętym ochroną.

Piestrzenica Kasztanowata

Nadleśnictwo Strzebielino z kolei przestrzega przed grzybami. To jedne z pierwszych okazów, jakie można spotkać już wiosną. Piestrzenica Kasztanowata kształtem przypomina ludzki mózg. Jest jednak grzybem trującym. Najłatwiej pomylić ją ze smardzem jadalnym. Piestrzenica kasztanowata jest grzybem trującym. Objawy zatrucia pojawiają się zwykle po długim okresie utajenia 6-15 h. Po jej zjedzeniu mogą wystąpić takie objawy jak bóle brzucha, wymioty, senność, a nawet drgawki. Charakterystycznym objawem jest pragnienie i suchość w gardle. Zatrucie piestrzenicą kasztanowatą przebiega na ogół łagodnie, chociaż zdarzały się przypadki ciężkie, a nawet śmiertelne

„Wystawa Van Gogh” w Gdańsku. Przepiękne wydarzenie multisensoryczne