Nowy park przy Politechnice Gdańskiej

i

Autor: Krzysztof Mystkowski/PG

zieleń miejska

Trójmiasto ma nowy park. Wygląda, jak w zagranicznych filmach

Zieleń w otoczeniu Uniwersytetu w Cambridge jest kultowa, czy podobną renomę zyska nowy park w Trójmieście? Politechnika Gdańska niczym znane angielskie uczelnie otacza się roślinnością. Trójmiejska uczelnia otworzyła zieloną przestrzeń, ogólnodostępną przez całą dobę. Park i cały campus wygląda spektakularnie.

Politechnika Gdańska wzorem największych angielskich uczelni otacza się zielenią. Nowy, ogólnodostępny park znajduje się tuż za kompleksem IT - to Centrum Kompetencji STOS PG, w którego podziemiach umieszczony został superkomputer „Kraken”. Teraz przeszedł czas na zagospodarowanie terenu wokół. 

Realizując budowę CK STOS PG, zdecydowaliśmy dodatkowo o utworzeniu przestrzeni, która pozwoli na wypoczynek i integrację naszej społeczności akademickiej oraz mieszkanek i mieszkańców Wrzeszcza i Aniołków, czyli najbliższych sąsiadów PG. Do korzystania z parku zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości Gdańska, i cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę do zielonej transformacji naszego miasta.

- podkreśla prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. 

Nowy park w Gdańsku przy Politechnice

Aktywnie uczestniczymy w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, a także realizujemy strategię określoną w „Planie klimatycznym PG”. Tworzenie zielonych przestrzeni na terenie kampusu, takich jak ten park, to jeden z dowodów naszej aktywności w tym obszarze. Chcemy, żeby nasz kampus był coraz bardziej zielony i przyjazny.

- mówił prof. Dariusz Mikielewicz, prorektor PG ds. organizacji i rozwoju. 

Park zaprojektował Zbigniew Reszka (pracownia architektoniczna Arch Deco). Park będzie otwarty przez całą dobę, ma oświetlenie. Budowa kosztowała nieco ponad 3,5 mln złotych. W otwartej, zielonej przestrzeni powstały:

  • klasa plenerowa w typie amfiteatru,
  • otwarta siłownia
  • ścieżki parkowe
  • place szutrowe otulone łąkami kwietnymi
  • ponad 1500 nasadzeń.
  • ścieżka spacerowa, łącząca kampus Uczelni ze Wzgórzem Szubienicznym, na którym usytuowany jest największy gdański zbiornik wodny Stary Sobieski z punktem widokowym, a także Park Nostalgiczny, powstały w 2018 roku na zachowanej części dawnego cmentarza urnowego
  • ogród deszczowy
  • 18 drzew lipy drobnolistnej, 300 szt. krzewów wierzby purpurowej „Nana”, a w centralnej części parku umieszczono buk pospolity „Pendula” (tzw. płaczący buk).

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

Pomorskie. Dworzec Główny w Gdańsku w końcu otwarty! Tak wygląda po remoncie