Gdańsk

i

Autor: GettyImages

ciekawostki

To nowe największe miasto w Polsce zdetronizowało Warszawę. Spore zaskoczenie?

2024-04-12 11:51

Dotychczas największym miastem w Polsce pod względem powierzchni była Warszawa. Stolica musiała oddać pierwsze miejsce Gdańsku. Na podium znalazła się także Gdynia. To jednak nie koniec zmian w województwie pomorskim. Z czego to wynika?

Polska ma większe terytorium

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport "Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2023 r.", z którego wynika, że powierzchnia Polski powiększyła się na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy.

W porównaniu do roku poprzedniego powierzchnia Polski zwiększyła się o 121 106 ha (z 31 272 030 ha do 31 393 136 ha). Wartość ta stanowi saldo przyrostu obserwowanego w woj. pomorskim (+121 109 ha) oraz spadku na poziomie 3 ha w woj. zachodniopomorskim

- czytamy w raporcie.

Jak do tego doszło? Okazuje się, że to rezultat nowego prawa - dostosowanie granic jednostek terytorialnych do linii podstawowej morza wynikającego z rozporządzenia Rady Ministrów.

Gdańsk największym polskim miastem

Do tej pory największym polskim miastem była Warszawa. Teraz stolica musi oddać pierwszeństwo Gdańsku. Na trzecim miejscu znajduje się Gdynia.

Zmiany w tym zakresie zostały dokonane w 2022 r. i w głównej mierze polegały na włączeniu Zatoki Puckiej oraz części Zatoki Gdańskiej do morskich wód wewnętrznych, podziale tych wód i przypisaniu ich w EGiB do jednostek podziału terytorialnego z nimi sąsiadujących. W rezultacie, w granicach woj. pomorskiego, w największym stopniu zmianami objęte zostały powiaty: pucki (+28 732 ha) i nowodworski (+24 003 ha) oraz miasta na prawach powiatu (dalej m.n.p.p.): Gdańsk (+41 713 ha), Gdynia (+25 631 ha) i Sopot (+1 040 ha)

- informuje Główny Urząd Statystyczny.

Dlaczego Trójmiasto się powiększyło?

Przyrost powierzchni Gdańska, Gdyni i Sopotu spowodowany był włączeniem w ich granice morskich wód wewnętrznych części Zatoki Gdańskiej.

Słupsk także większy

Do powierzchni Słupska dodano 469 ha. To wynik zmian administracyjnych i włączeniem w granicę obszarów z gmin położonych na terenie powiatów ziemskich.

Pomorze wiedzie prym. Inne zmiany terytorialne w województwie pomorskim

Największe zmiany na poziomie gminnym, dotyczące wzrostu powierzchni miały miejsce w gminach woj. pomorskiego, tj. gminach miejskich: Gdańsk i Gdynia, będących jednocześnie miastami na prawach powiatu, gm. wiejskiej Stegna w pow. nowodworskim (+17 951 ha), gm. miejsko-wiejskiej Jastarnia w pow. puckim (+9 411 ha), gm. miejskiej Hel w pow. puckim (+7 246 ha) i gm. wiejskiej Sztutowo w pow. nowodworskim (+6 014 ha) 

- informuje raport GUS-u.

Porównujemy akademiki w Gdańsku

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną