To jedna z dwóch rzeczy o których trzeba pamiętać odpowiadając za stan budynku, w którym mieszkamy. Mówi o tym art. 62 pkt 3 ustawy o prawie budowlanym. Przegląd budowlany to obowiązkowe badanie techniczne. Kto musi je przeprowadzić?
Polecany artykuł:
Budowlany przegląd techniczny budynku
Podczas przeglądu specjalista oceni stan techniczny instalacji i konstrukcji. Ocenie podlega budynek, ale też otaczająca infrastruktura: place zabaw, miejsca rekreacji. Badanie zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku. Określa również potrzebę przeprowadzenia konserwacji oraz przyszłych remontów. Obowiązek dotyczy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m² oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m².
Kto jest odpowiedzialny za wykonanie przeglądu budowlanego?
Odpowiedzialność za badanie spoczywa na właścicielach nieruchomości. Jednak jest pewien wyjątek. Mowa tutaj o zarządcach. Mogą być oni za to odpowiedzialni, jeżeli zawarte zostało to w umowie. Warto zwrócić uwagę czy zarządca dopełnił obowiązku.
Właściciele i zarządcy budynków mają obowiązek utrzymywać je w należytym stanie technicznym i estetycznym oraz zapewnić wymagania ochrony środowiska, a także nie dopuścić do nadmiernego pogorszenia ich właściwości użytkowych i sprawności technicznej
- czytamy w przepisach.
Zakres przeglądu technicznego budynku obejmuje m.in. badanie stanu technicznego fundamentów, konstrukcji nośnej budynku, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, wentylacyjnej, klimatyzacyjnej, systemów przeciwpożarowych oraz stanu dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, a także analizę dokumentacji technicznej budynku.
Kary za brak przeglądu
Za przegląd zapłacimy kilkaset złotych - od 200 zł w górę - zależnie od wielkości i przeznaczenia obiektu.
Kary za brak przeglądu budynku są zróżnicowane i zależą od ustawy lokalnej oraz charakterystyki budynku. Mogą to być kary finansowe lub administracyjne, a także nakazy wykonania przeglądu technicznego pod groźbą kary grzywny.