ciekawostki

To największe jezioro na Pomorzu. Jest trzecie pod względem wielkości w Polsce

2024-08-27 8:03

Na Pomorzu nie brakuje pięknych plaż, morza czy urokliwych jezior. Trzecie pod względem wielkości znajduje się własnie w województwie pomorskim. Turyści chętnie odwiedzają to miejsce i uważają je za jedno z najpiękniejszych w Polsce! Przedstawiamy wam jezioro Łebsko

Łebsko na pomorzu trzecim największym jeziorem w Polsce

Łebsko położone jest w województwie pomorskim, na obszarze dwóch powiatów: słupskiego i lęborskiego.

Leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Powierzchnia jeziora stanowi 21,8% całkowitej powierzchni parku oraz 33,1% powierzchni lądowej, w tym wodnej śródlądowej. Północny brzeg stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Jezioro położone jest na wysokości 0,3 m n.p.m.

Łebsko jest największym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce po Śniardwach i Mamrach. Stanowi największe jezioro przybrzeżne oraz największy zbiornik wodny w Słowińskim Parku Narodowym. Zajmuje powierzchnię 71,4 km². Maksymalna głębokość dochodzi do 6,3 m, średnia wynosi 1,6 m. Pojemność jeziora to 0,118 km³. Ma 16,4 km długości oraz 7,6 km szerokości. Długość linii brzegowej mierzy 55,4 km.

Przez Łebsko przepływa rzeka Łeba, uchodząca do Morza Bałtyckiego. Łebsko jest zbiornikiem słonawowodnym. Za sprawą krótkiego odcinka ujściowego rzeki między jeziorem a morzem, w Łebsku dochodzi do okresowego napływu wód słonych z Bałtyku. W czasie tego zjawiska zasolenie jeziora może dochodzić do 3‰. Zbiornik posiada także połączenie kanałami z jeziorami Gardno i Sarbsko. Ze względu na typ miktyczny Łebsko zaklasyfikowano do jezior polimiktycznych, czyli takich, w których obserwuje się częste mieszanie wód.

Słowiński Park Narodowy

Łebsko położone jest na obszarze Słowińskiego Parku Narodowego, utworzonego 1 stycznia 1967 r., zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 23 września 1966 r. w sprawie utworzenia Słowińskiego Parku Narodowego. Zajmuje blisko 22% jego powierzchni. Jezioro objęte jest ochroną czynną, która przewiduje stosowanie zabiegów ochronnych, mogących oddziaływać na procesy naturalne.

Słowiński Park Narodowy podzielono na obręby i obwody ochronne. Powołanie obwodów na służyć efektywniejszej ochronie i dokładniejszemu poznaniu zasobów przyrodniczych obszaru. Wyodrębniono obręb wodny, w ramach którego powstał Obwód Ochronny Łebsko. Obejmuje on również odcinki cieków wpływających do jeziora, jak i z niego wypływających, znajdujących się w granicach parku narodowego, a także kanały: Żarnowski, Gardno-Łebsko oraz Łupawa-Łebsko.

Rezerwaty przyrody

W okolicy jeziora położone są:

  • obszar ochrony ścisłej Bielice
  • obszar ochrony ścisłej Bory Torfowe
  • obszar ochrony ścisłej Ciemińskie Błota
  • obszar ochrony ścisłej Gackie Lęgi
  • obszar ochrony ścisłej Klukowe Buki
  • obszar ochrony ścisłej Klukowe Lęgi
  • obszar ochrony ścisłej Olszyna
  • obszar ochrony ścisłej Mierzeja
  • obszar ochrony ścisłej Moroszka
  • obszar ochrony ścisłej Żarnowskie Lęgi

Znasz te młodzieżowe słowa? Rozwiąż quiz i sprawdź, czy jesteś na bieżąco!

Pytanie 1 z 10
Jeśli coś jest cringowe, to jest:
Największy schron kolejowy na świecie
Listen on Spreaker.