GZDiZ

i

Autor: GZDiZ

To już pewne. 29 czerwca w Gdańsku powstanie Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania

2020-02-29 17:43

Od 29 czerwca opłaty za postój na Starym i Głównym Mieście w Gdańsku będą pobierane przez 7 dni w tygodniu w godz. od 9:00 do 20:00. Wzrosną też stawki za parkowanie. Pierwsza godzina ma kosztować - nie jak dotychczas 3,30zł - a 5,50zł.

W Gdańsku Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania powstanie w ścisłym centrum miasta. Obejmie ona części dotychczasowych sektorów SPP na Starym i Głównym Mieście. Śródmiejska SPP znajdzie się wewnątrz obszaru wyznaczonego przez ulice graniczne: Okopową, Wały Jagiellońskie, Hucisko, Targ Rakowy, Podwale Grodzkie, Wałową, Ołowianka, Na Stępce, Dziewanowskiego, Angielską Groblę i Podwale Przedmiejskie (z wyłączeniem tej ulicy). Śródmiejska SPP obowiązywać będzie również na ulicy 3 Maja na odcinku od Cmentarza Nieistniejących Cmentarzy do posesji nr 9 (budynek Gdańskiego Urzędu Pracy).

Stawki opłat za postój w Śródmiejskiej SPP:

w czasie upływania pierwszej godziny – 5,50 zł
w czasie upływania drugiej godziny – 6,60 zł
w czasie upływania trzeciej godziny – 7,20 zł
w czasie upływania czwartej godziny i następnych – 5,50 zł
Pobór opłat w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania obowiązywać będzie przez 7 dni w tygodniu w godz. 9.00 – 20.00.

Miesięczny abonament za parkowanie w Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania wyniesie 800 zł. i upoważniać będzie do postoju również na terenie całej SPP.

Powstanie Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania to nie jedyne zmiany, z jakimi spotkają się kierowcy poruszający się po Gdańsku. Podwyższone zostaną również stawki opłat jednorazowych za postój w SPP:

w czasie upływania pierwszej godziny – 3,90 zł
w czasie upływania drugiej godziny – 4,60 zł
w czasie upływania trzeciej godziny – 5,50 zł
w czasie upływania czwartej godziny i następnych – 3,90 zł
Czas poboru opłat obowiązywać będzie od poniedziałku do piątku (w zależności od sektora) w godz. 9.00 – 17.00 lub 9.00 – 15.00.

Miesięczny abonament za postój pojazdu we wszystkich sektorach SPP (z wyłączeniem Śródmiejskiej SPP) wyniesie 550 zł.

Innymi zmianami, które obowiązywać będą w SPP są:
- obowiązek wpisania numeru rejestracyjnego podczas wnoszenia opłaty za postój w SPP,
- karta opłaty zryczałtowanej mieszkańca (miesięczna i roczna) wydawana będzie wyłącznie dla osób zameldowanych. Ich stawki pozostaną bez zmian.

Zmiany w funkcjonowaniu SPP obejmą również osoby niepełnosprawne. Takie osoby (kierowca lub osoba przewożona) z kartą parkingową oraz kartą „N+” będą mogły bezpłatnie zaparkować w SPP na dowolnym miejscu postojowym. Karta „N+” wydawana będzie na osobę, a nie na pojazd.