Apteka, leki

i

Autor: Getty Images Apteka, leki

Testowanie w aptekach z przerwami - jedna apteka w Gdyni

2022-02-04 13:36

W wybranych aptekach trwa bezpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2. Badanie można wykonać bez skierowania i pod okiem farmaceuty. Problem w tym, że testów jest mało, a zainteresowanie nimi ogromne. W Gdyni taki test wykonuje tylko jedna apteka na Obłużu.

Od czwartku, 27 stycznia obowiązuje rozporządzenie w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Regulacja ta umożliwia m.in. bezpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2 w aptekach. Na stronie internetowej pacjent.gov.pl znajduje się lista takich punktów w Polsce. W Gdyni bezpłatny test antygenowy można zrobić tylko na Obłużu – w aptece Mediqus przy ul. gen. Marii Wittekówny 2/3 (obok Lidla).

Bezpłatne testowanie cieszy się śród mieszkańców dużą popularnością. Niestety zasoby apteki są ograniczone, co wywołuje powstawanie przerw między badaniami. Pierwsza pula testów antygenowych rozeszła się w błyskawicznym tempie.

Apteka zamówiła kolejną partię testów. W związku z tym mieszkańcy będą mogli ponownie się skontrolować w kierunku SARS-CoV-2 od poniedziałku, 7 lutego od godz. 09:00.

Warto wiedzieć

Jak wygląda takie badanie w aptece? Farmaceuta pobiera nam wymaz z nosogardzieli, robi test i wynik umieszcza w systemie. Pamiętajmy, że testu nie zabieramy do domu, aby skontrolować się samodzielnie.

Test antygenowy jest bezpłatny. Aby go zrobić, nie trzeba mieć skierowania. Nie ma też żadnych ograniczeń dotyczących przeprowadzenia badania u jednej osoby.

Wynik testu znajdziemy potem na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP.

Sedno Sprawy - Michał Woś