Tęczowy piątek w całej Polsce. Ostry komentarz o. Tadeusza Rydzyka

i

Autor: Pixabay.com

wydarzenia

Tęczowy Piątek w szkołach 2023. W akcji wzięło udział 18 placówek z Pomorza

2023-10-30 12:13

Tęczowy Piątek to coroczne święto, którego celem wsparcie młodzieży LGBTQ+ w szkole i pokazanie, że każda osoba uczniowska zasługuje na szkołę bezpieczną i przyjazną niezależnie od orientacji psychoseksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych. Świętowano także w Trójmieście.

Mam marzenie, żeby każda szkoła była miejscem przyjaznym i bezpiecznym, w którym zostaniemy wysłuchani, w którym możemy być sobą

- mówiła Nina Katka z Fundacji GrowSPACE, uczennica III LO w Gdańsku, w którym odbyła się konferencja prasowa z okazji Tęczowego Piątku. Ta ogólnopolska akcja ma na celu uwidocznienie osób LGBT+ w szkołach, ich wsparcie i edukację o ich potrzebach.

27 października Tęczowy Piątek. Co to za wydarzenie? 

Tęczowy Piątek to akcja zainicjowana przez Kampanię Przeciw Homofobii w celu okazania solidarności z młodzieżą LGBTQI i wspierania jej w środowisku szkolnym. Pierwszy raz wystartowała w 2016 roku i od tego roku regularnie organizowana jest w ostatni piątek października.

Akcja ma pokazać, że dana szkoła to miejsce bezpieczne i przyjazne dla każdej młodej osoby, niezależnie od orientacji seksualnej, tożsamości płciowej czy cech płciowych.

Jak podają statystyki kampanii, do pierwszej edycji zgłosiło się 75 szkół, 2 lata później akcję wspierało już około 200 szkół.

W tym roku wydarzenie odbyło się pod hasłem „SafeSpace” czyli Bezpieczna Przestrzeń. Z danych fundacji wynika, że w akcji wzięło udział około 100 szkół w Polsce, na Pomorzu swój udział zadeklarowało 18 placówek. 

Jako nauczycielka pracująca w tej szkole na co dzień spotykam się z problemami uczniów i widzę, że jest potrzeba budowania bezpiecznej przestrzeni dla każdego

- twierdzi Małgorzata Gradolewska, nauczycielka biologii w gdańskiej topolówce. - Jako grono pedagogiczne jesteśmy odpowiedzialni za przekazanie uczniom wiedzy i wsparcia merytorycznego, ale powinniśmy dać im też poczucie bezpieczeństwa, bezpieczną przestrzeń, żeby każdy mógł być sobą i nie bał się być sobą. Człowiek przestraszony niczego nie jest się w stanie nauczyć, bo koncentruje się na swoich obawach i lęku. Dziękuję Ninie za zorganizowanie Tęczowego Piątku w naszej szkole, bo wiem że dla wielu osób, które nie zawsze mają odwagę, żeby zabrać głos, jest to bardzo ważne.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected] 

Debata o Polsce 1 część 29.10.