Te regulacje zmieniają handel w internecie. Od lipca każdy sprzedawca musi spełnić ten obowiązek!

i

Autor: pixabay

Handel internetowy

Te regulacje zmieniają handel w internecie. Od lipca każdy sprzedawca musi spełnić ten obowiązek!

Do polskiego prawa od lipca wchodzą nowe regulacje, które dotyczyć będą sprzedawców internetowych. Ten obowiązek będzie dotyczył tych większych przedsiębiorców, ale też tych mniejszych. Sprawdź, co się zmieni w zakupach online.

Nowe regulacje miały wejść od maja, ale weszły od lipca 2023 roku. Polska od tej pory musi wprowadzić unijną dyrektywę DAC7. Dyrektywa dotyczy wszelkiego rodzaju handlu w internecie. I nie chodzi tutaj tylko o sprzedaż ubrań czy kosmetyków, ale także wynajmu mieszkań czy samochodów, a nawet usług kosmetycznych czy fryzjerskich. Od 1 lipca sprzedawcy, którzy nie prowadzą działalności gospodarczej mają obowiązek zapłacenia podatku, jeśli sprzedadzą produkt za więcej niż go kupili, a transakcja nastąpi w ciągu 6 miesięcy od dnia jego zakupu przez sprzedawcę. Platformy oferujące zakupy przez internet będą musiały prowadzić wykaz sprzedawców.

Nowe regulacje wprowadzają obowiązki związane z raportowaniem liczby i wartości transakcji. Przypuśćmy, że jakaś firma prowadzi sprzedaż na przykład na Allegro i zarejestrowaną działalność. W sytuacji gdyby okazało się, że wartość sprzedaży będzie dużo wyższa niż na przykład to, co widnieje w zeznaniach rocznych czy w plikach JPK, to do KAS pójdzie taka informacja

– wyjaśnia na łamach Wirtualnych Mediów Piotr Juszczyk, ekspert firmy doradczej inFakt.

Wykaz wraz z raportem ma być przesyłany w styczniu każdego roku do urzędu skarbowego. A na żądanie dyrektora KAS właściciele firm będą musieli na bieżąco przedstawiać raporty. Celem takiej kontroli jest uszczelnienie systemu podatkowego i walka z szarą strefą. Obowiązek raportowania będą mieli także drobni sprzedawcy korzystający np. z OLX czy Vinted.

Zaniedbana po ciąży? Jak reagować na takie komentarze "Zaczeło się"