Te dzielnice są najdroższe w Polsce. W czołówce nie tylko Warszawa

i

Autor: pixabay

Ceny mieszkań

Te dzielnice są najdroższe w Polsce. W czołówce nie tylko Warszawa

Okazuje się, że najdroższe dzielnice w Polsce to nie tylko te warszawskie, choć one królują. W czołówce znajdziemy również te z nadmorskich miast. Rozstrzał cenowy poszczególnych miast jest ogromny.

Zestawienie najdroższych dzielnic w Polsce przygotował RynekPierwotny.pl dla Business Insider. Pierwsze miejsce zajmuje warszawskie Śródmieście. Drugie miejsce przypada gdańskiej dzielnicy Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia. Za bliskość morza i kurortu Sopot trzeba zapłacić średnio 29,8 tys. zł za każdy m kw. Trzecia najdroższa dzielnica w kraju to również dzielnica w Gdańsku - Aniołki. Średnia cena to 28,4 tys. zł za 1 m kw.

Na kolejnych miejscach znów pojawia się Warszawa z dzielnicą Wola (średnia 27,6 tys. zł za 1 m kw.) i Żoliborz (26 tys.).

Dzielnice w innych miastach w Polsce znacznie tańsze. Jakie są ceny?

Jak pokazuje zestawienie, najdroższe są dzielnice zlokalizowane w stolicy lub nad morzem.

Ceny w najdroższych dzielnicach innych miast nie robią aż takiego wrażenia i tyczy się to nawet Krakowa. Tam najdroższe są Grzegórzki ze średnią 20,9 tys. zł za 1 m kw.

– pisze BI.

We Wrocławiu najdroższe jest Stare Miasto ze średnią 17,6 tys. zł za metr. O ok. 400 zł tańszy jest metr mieszkania we wrocławskim Śródmieściu. Najdroższą dzielnicą w Poznaniu jest Wilda ze średnią 14,1 tys. zł za m kw. Na kolejnym miejscu plasuje się Łódź - w Śródmieściu cena wynosi 12,5 tys. zł.

W największych miastach najbardziej prestiżowe lokalizacje to zwykle śródmieście i stare miasto. Obrzeża miast są słabiej skomunikowane z centrum i największymi skupiskami miejsc pracy. Mankamentem może być też słaba infrastruktura społeczna: brak w pobliżu przedszkola, szkoły czy ośrodka zdrowia

— wyjaśnia na łamach portalu Marek Wielgo, ekspert portalu RynekPierwotny.pl

Na poziomie krajowym o cenach mieszkań decyduje sytuacja ekonomiczna regionu lub miasta, w której się ona znajduje. Im łatwiej o pracę i przyzwoite zarobki, tym większy jest popyt na mieszkania, a w konsekwencji ich ceny

– dodaje.

Sprawdziliśmy, ile kosztuje jedzenie w Wars Intercity

Wsiedliśmy do pociągu i sprawdziliśmy, co można zjeść w pociągu i ile to kosztuje. Ceny zobaczysz w naszej galerii!

Powstał w PRL, budzi ogromny zachwyt do dziś. Najbardziej nietypowy blok w Polsce stoi w Warszawie