Kiedyś była gościem w wielu polskich domach, teraz ma mało zwolenników. Mowa o kawie zbożowej. Przez lekarzy polecana jest przy diecie lekkostrawnej, bo korzystnie wpływa na zdrowie każdego z nas.
Jaki "magiczne" składniki zawiera zbożówka?
Kawa zbożowa stanowi napój otrzymywany ze zbóż: żyta, jęczmienia albo/i orkiszu, z ewentualnym dodatkiem roślin typu cykoria czy burak cukrowy, które pozwalają uzyskać właściwości węchowe zbliżonych do tych, którymi odznacza się kawa naturalna. Ponieważ jest produktem zbożowym zawiera błonnik pokarmowy.
W kawie zbożowej znajdziemy także polifenole, które są ważne ze względu na właściwości antyoksydacyjne, pozwalające uchronić nas przed rozwojem wielu chorób, jak również brak kofeiny, którą nie każdy może spożywać, np. ze względu na zbyt wysokie ciśnienie tętnicze krwi. Jeśli do mieszanki wykorzysta się również i cykorię, kawa zbożowa dostarczy inuliny – prebiotyku, który pozwala m.in. na poprawę pracy przewodu pokarmowego, jak również lepsze przyswajanie składników mineralnych, w tym wapnia.
Z powodu przyczyn zdrowotnych, np. nadciśnienia tętniczego czy nadkwasoty żołądka, niektórzy konsumenci nie mogą sięgać po kawę naturalną. Kawa zbożowa może stanowić dobrą alternatywę tradycyjnego napoju.
Polecany artykuł:
Dla kogo kawa zbożowa będzie idealną alternatywą kawy naturalnej. A kto powinien jej unikać?
Kawa zbożowa to przede wszystkim napój dla tych, którzy z różnych względów nie mogą bądź nie chcą pić kawy naturalnej. Z jej walorów mogą korzystać kobiety w ciąży, mamy karmiące piersią, małe dzieci, jak również osoby starsze.
To także produkt dla osób cierpiących na zaparcia. Ze względu na obecność w zbożówce błonnika pokarmowego, kawa łagodnie pobudzi perystaltykę jelit. Ponieważ jest łatwostrawna, nie nasili również objawów refluksu żołądkowo-przełykowego ani innych dolegliwości ze strony żołądka, jak również trzustki czy wątroby. Ze względu na niewielką ilość dostarczanych kalorii nie będzie przeszkadzać w trakcie odchudzania.
Przeciwwskazaniem do picia kawy zbożowej jest uczulenie na jakikolwiek jej składnik, jak również celiakia. Jednak na rynku są już dostępne wyroby pozbawione glutenu, pozwalające na ich wypijanie również przez grupę osób zmagających się z tym problemem.