Iwona Wieczorek, karty s serialu Netflix, ogłoszenie o zaginięciu

i

Autor: mat.prasowe

zaginięcie Iwony Wieczorek

Sztuczna inteligencja a zaginięcie Iwony Wieczorek. Czy AI może wskazać sprawcę?

2024-06-22 17:23

Minęło 13 lat od zaginięcia Iwony Wieczorek. Dziennikarz śledczy Marek Sterlingow, który od początku opisywał sprawę, uważa, że sztuczna inteligencja może przyczynić się do rozwiązania kryminalnej zagadki. Czy rzeczywiście Al może pomóc?

Zaginięcie Iwony Wieczorek

Sprawa Iwony Wieczorek to jedna z najgłośniejszych, nierozwiązanych spraw w Polsce. Nastolatka 16 lipca 2010 umówiła się z koleżanką Adrią i trzema kolegami - Pawłem, Markiem i Adrianem na wyjście do sopockiej dyskoteki. Zanim pojawili się w klubie, pojechali na działkę babci Pawła, gdzie pili alkohol. Po północy grupa pojechała do Krzywego Domku w Sopocie do klubu Dream Club. W klubie miało dojść do kłótni między Iwoną a Adrią. Około godziny 3:00 19-letnia Iwona wyszła z klubu i poszła promenadą pieszo do domu.

Przed godziną 4:00 nad ranem nastolatce rozładował się telefon, a o godz. 4:12 minęła wejście nr 63 na plażę w Gdańsku Jelitkowie. Tam urywa się ślad po Iwonie. 19-latka nigdy nie powróciła do domu, nie wiadomo co się z nią stało.

Medialne zainteresowanie zaginięciem Iwony Wieczorek

Pomimo że minęło 13 lat od zaginięcia Iwony Wieczorek, to media cały czas żyją tą sprawą. Nie milkną echa komentarzy i teorii internautów. Tylko w tym roku na ten temat powstały dwie produkcje – film „Dzieciństwo Iwony Wieczorek” i serial „Sprawa Iwony Wieczorek”. Dziennikarze śledczy Marta Bilska i Mikołaj Podolski zapowiedzieli także premierę książki.

Marek Sterlingow o śledztwie w sprawie Iwony Wieczorek

Przy okazji 13. rocznicy zaginięcia Iwony Wieczorek, dziennikarz śledczy Marek Sterlingow udzielił wywiadu Gazecie Wyborczej. Od samego początku Sterlingow opisywał zaginięcie nastolatki z Gdańska. Stwierdził, że sztuczna inteligencja może pomóc w analizie zgromadzonego materiału dowodowego.

Wykorzystanie tego narzędzia być może będzie w kryminalistyce przełomem na miarę wprowadzenia badań DNA. Morderca nie powinien spać spokojnie. Jeszcze mogą do niego zapukać 

- mówi w wywiadzie dla Gazety Wyborczej dziennikarz.

Marek Sterlingow odniósł się także do zatrzymania Pawła P., do którego doszło pod koniec 2022 roku. To właśnie Paweł P. był jednym ze znajomych imprezujących z Iwoną w noc jej zaginięcia.

Jak powiedział dziennikarz, nie wierzy, aby takie wydarzenia jak zatrzymanie Pawła P., przeszukanie Zatoki Sztuki czy odnalezienie mężczyzny z ręcznikiem były istotne dla sprawy Iwony Wieczorek.

Paweł był najbardziej podejrzany wtedy i najbardziej podejrzany jest dzisiaj. Ale również bardzo możliwe jest, że to nie on ją zabił. Nie jesteśmy bliżej rozwiązania sprawy 

- podkreśla dziennikarz.

Ponadto Sterlingow dodaje, że policja popełniła liczne błędy już na początku śledztwa, przez co możemy nigdy nie poznać sprawcy.

źródło: Gazeta Wyborcza, pudelek.pl 

Co nowego o Iwonie Wieczorek?

Więcej artykułów na temat zaginięcia Iwony Wieczorek znajdziesz w zakładce Iwona Wieczorek na naszym portalu.

11 teorii na temat zaginięcia Iwony Wieczorek. Co stało się z nastolatką? [GALERIA]

Więcej artykułów na temat zaginięcia Iwony Wieczorek znajdziesz w zakładce Iwona Wieczorek na naszym portalu.

Dzieciństwo Iwony Wieczorek. Premiera filmu dokumentalnego
Listen on Spreaker.