System FALA

i

Autor: Kamil Złoch / gdynia.pl

System FALA - rewolucja w podróżowaniu transportem publicznym w Trójmieście i na Pomorzu

2023-01-06 12:00

Testy rozpoczną się w kwietniu, a pełną parą system ruszy 3 lipca. Mowa o systemie FALA, który zrewolucjonizuje podróżowanie transportem publicznym w Trójmieście i okolicach, a docelowo również w całym regionie. Jest to system informatyczny, który - zdaniem urzędników - przede wszystkim ułatwi życie pasażerom.

System opiera się na dwóch filarach. Na aplikacji i na walidatorach. I to właśnie powoduje jego powszechność i uniwersalność, gdyż walidatorów na terenie województwa zainstalowanych będzie 6 tysięcy. W chwili obecnej system jest przygotowany na obsłużenie 3,5 miliona aplikacji

- mówi Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Aplikacja FALA wyszuka nam najbardziej optymalne połączenie analizując cenę i czas przejazdu. W niej zapłacimy też za podróż. Co najważniejsze - pasażer będzie musiał odbyć się w walidatorze zarówno po wejściu do pojazdu jak i przed wyjściem z niego.

Stąd od marca podejmujemy akcję promocyjną. Będziemy starali się wszystkim uzmysłowić, że w ich interesie jest czekowanie się na wejściu i wyjściu, bo to pozwoli w dalszej perspektywie organizatorom komunikacji miejskiej lepiej dostosować ofertę 

- dodaje wicemarszałek.

Zapominając o czekowaniu się wychodząc z pojazdu, pasażer za przejazd zapłaci więcej. A odbijać będzie się można specjalnymi kartami FALA, kartami bankowymi oraz smartfonem.

Wraz z wprowadzeniem systemu, pasażerów czekają ogromne zmiany taryfowe. Od kwietnia zmienią się ceny biletów za przejazd. Ostateczny koszt jaki poniesie pasażer będzie zależał od tego czy będzie miał konto w nowym systemie FALA, od rodzaju zakupionego biletu i w przypadku przejazdów jednorazowych - od długości pokonanej trasy.

Cena najpopularniejszego biletu, miesięcznego, wzrośnie z obecnych 109 złotych do 130 złotych poza naszym systemem. Natomiast jeżeli ktoś będzie korzystał z systemu FALA, otrzyma regulaminowy rabat 10 proc.

- mówi Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. Taka sama zależność dotyczy również pozostałych miast i gmin sieci MZKZG.

Nowością będą też tak zwane bilety hybrydowe.

Bardzo wielu pasażerów mówiło, że potrzebny jest produkt, który będzie czymś pomiędzy sporadycznym korzystaniem z komunikacji miejskiej, od czasu do czasu gdy potrzebujemy biletu jednorazowego, a pomiędzy pasażerami, którzy podróżują na co dzień i kupują bilet okresowy. I na taki bilet hybrydowy, w systemie FALA będzie można zaprogramować 20 lub 40 zwykłych biletów jednorazowych

- tłumaczy wiceprezydent Gdańska.

Przejazdy załadowane na bilet hybrydowy ważne będą przez 3 miesiące, a ich cena będzie niższa niż w przypadku jednego biletu jednorazowego.

Pseudokibice zdewastowali gdański stadion