Tryptyk “Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga uważany jest za najważniejsze dzieło tego niderlandzkiego malarza. Styl Memlinga nacechowany jest liryzmem, spokojem, czystym i harmonijnym kolorytem oraz miękkim modelunkiem, manierą wysmuklania ciał i wielością szczegółów. "Sąd Ostateczny" wyróżnia się jednak na tle innych dzieł mistrza swoim dramatyzmem.
Przerażająca wizja końca świata. "Sąd ostateczny"
Ciekawe jest to, że aż do XIX wieku sądzono, że "Sąd ostateczny" namalowali bracia van Eyck. Dopiero w 1843 roku Heinrich Gustav Hotho odkrył, że autorem dzieła jest Memling.
"Sąd ostateczny" Memlinga zniknął z Gdańska
Dzieło Memlinga na dwa lata zniknie z ekspozycji Muzeum Narodowego w Gdańsku. Dr Magdalena Mielnik, kuratorka oddziału Sztuki Dawnej MN w Gdańsku oraz Catia Viegas-Wesołowska, główna konserwatorka Muzeum Narodowego tłumaczą w programie Wszystkie Strony Miasta, że to nie z powodu złego stanu technicznego obrazu.
Stan jest bardzo dobry. Dzieło jest cały czas pod opieką konserwatorską, przeglądy robimy praktycznie codziennie
- mówi Catia Viegas-Wesołowska. "Chcemy, żeby obraz był bardziej dostępny dla zwiedzających, by mogli obejrzeć go ze wszystkich stron, z bliska" - mówi konserwatorka. "Gablota, w której się teraz znajduje była przygotowana na wystawę czasową, więc miała swój cel. Chcemy ją odnowić, teraz jest najlepszy do tego czas" - dodaje.
"Sąd ostateczny" Memlinga wróci w 2027 roku
Zwiedzający Muzeum Narodowe będą mieli dwuletnią przerwę od oglądania dzieła Memlinga. "Prace mają trwać do końca 2026 roku, więc mamy nadzieję, że z początkiem 2027 obraz będzie dostępny" - wyjawia Catia Viegas-Wesołowska.