W sobotę w Gdańsku odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano rok funkcjonowania systemu Mevo na Pomorzu. W spotkaniu wzięli udział m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek oraz wiceprezydent Sopotu Michał Banacki.
Zdaniem Aleksandry Dulkiewicz Mevo jest projektem, na który gminy biorące w nim udział czekały bardzo długo. "Ważne jest to, że ten projekt się rozwija. Wiosną planujemy budowę kolejnych 10 stacji. Chcemy pokazywać, że rower to nie tylko środek transportu na weekend, ale że może też służyć do codziennych przejazdów do pracy i szkoły" – stwierdziła.
Prezydent Gdańska wskazała, że sukces projektu ma także odzwierciedlenie finansowe. "Nadwyżkę finansową w tym projekcie planujemy przeznaczyć na rozwój Mevo i naszej metropolii” – dodała.
Prezydent Gdyni Aleksandra Kosiorek zaznaczyła, że użytkownicy Mevo w ciągu roku przejechali blisko 10 mln km i wykonali 3 mln podróży w 16 gminach metropolii.
"Mamy w systemie 390 tys. użytkowników i ta liczba wciąż rośnie. Mieszkańcy najczęściej podróżują w przedziale godzinowym między 13 a 15 i przejeżdżają średnio 3,5 km każdego dnia. W samej Gdyni w okresie ostatnich 12 miesięcy mieszkańcy dokonali 450 tys. wypożyczeń i przejechali ponad 1,5 mln km” – wyliczała Kosiorek.
Polecany artykuł:
Podkreśliła jednocześnie, że użytkownicy Mevo pomogli zredukować skalę wytwarzanych zanieczyszczeń. "Pokonując prawie 10 mln km przez 12 miesięcy, wspólnie zaoszczędziliśmy 2,5 tys. ton CO2" - mówiła prezydent Gdyni.
Wiceprezydent Sopotu Michał Banacki przypomniał, że od 1 grudnia, gdy na ulicach dostępnych będzie 50 proc. dostępnej floty, rozpocznie się szczegółowy serwis jednośladów. „W tym czasie operator i Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot będą sprawdzać każdy rower, tak aby po sezonie zimowym użytkownicy mogli cieszyć się bezpiecznymi jednośladami, które przeszły kompleksowy serwis” – mówił.
System roweru metropolitalnego Mevo obejmuje 16 gmin – Gdańsk, Gdynię, Sopot, Żukowo, Redę, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumię, Somonino, Stężyce, Kartuzy, Puck i Władysławowo oraz Kolbudy i Kosakowo. Składa się z ponad 3 tys. rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i 1 tys. rowerów tradycyjnych, 742 stacji postoju, 51 punktów ładowania baterii i 17 punktów serwisowych.
Operatorem Mevo jest hiszpańska firma City Bike Global, która jest częścią międzynarodowego koncernu Moventia. Umowa z poprzednim operatorem systemu, spółką NB Tricty w 100 proc. zależną od Nextbike Polska, została rozwiązana w październiku 2019 r. Powodem było m.in. niedotrzymanie kolejnych terminów dostaw rowerów, usterki pojazdów i ich słaba dostępność.
Tak będzie wyglądać centrum Gdańska Południe