Robot od jesieni pomaga operować w Gdyni. Ponad 150 operacji już za chirurgami

i

Autor: gdynia.pl

innowacje

Robot od jesieni pomaga operować w Gdyni. Ponad 150 operacji już za chirurgami

2023-05-31 10:15

Jesienią zeszłego roku trafiał do Szpitala Morskiego im. PCK w gdyńskim Redłowie. Dziś jest już skutecznym narzędziem, które na bieżąco pomaga chirurgom i pomogło w ponad 150 skomplikowanych operacjach. Mowa o robocie Da Vinci w gdyńskim szpitalu, który jak zaznaczają w samym szpitalu, radzi sobie w najlepsze,

Od jesieni 2022 roku do listy miejsc, w których chirurdzy operują z wykorzystaniem tego kosztownego i nowoczesnego sprzętu dołączył także Szpital Morski im. PCK w gdyńskim Redłowie. Jak podaje Gdynia.pl, do tej pory z podobnej technologii korzysta niespełna 30 ośrodków w całej Polsce, a gdyński szpital stał się zaś zaledwie drugim na Pomorzu, po gdańskim szpitalu Copernicus. Da Vinci trafił we wrześniu zeszłego roku na świeżo wyremontowany Oddział Urologii, Urologii Andrologicznej i Andrologii, wprost w ręce doświadczonych specjalistów, którzy przed jego „premierowym” użyciem przeszli specjalne szkolenia z obsługi skomplikowanego robota.

Kiedy stawał się gotowy do powszechnego użytku u progu nowego tysiąclecia, wydawał się futurystyczną wizją, dzisiaj jest już pełnoprawnym, cyfrowym „przedłużeniem” ręki chirurgów na całym świecie, w tysiącach ośrodków wykonujących skomplikowane zabiegi. Mowa o robocie Da Vinci, czyli specjalistycznym robocie medycznym, który pomaga w przeprowadzaniu małoinwazyjnych zabiegów.

- podaje oficjalny portal miasta Gdynia. 

Ponad 150 operacji już za chirurgami

Jak aktualnie informują Szpitale Pomorskie, specjaliści z lokalnych placówek - poza chirurgami z gdyńskiego Szpitala Morskiego im. PCK z maszyny na miejscu regularnie korzystają też lekarze ze Szpitala Specjalistycznego im. Ceynowy w Wejherowie - bardzo dobrze przyjęli możliwość pracy z robotem. W nieco ponad pół roku jego obecności w Gdyni udało się już z powodzeniem przeprowadzić ponad 150 operacji!

- Najwięcej, bo blisko 100 razy nasi urolodzy wykonali zabiegi prostatektomii, 17 zabiegów chirurdzy onkologiczni (resekcje odbytnicy, hemikolektomie), 17 - ginekolodzy onkologiczni (resekcje macicy z przydatkami) i kolejnych kilkanaście - chirurdzy szczękowi (tonsilektomie i resekcje nasady języka) - wyliczają Szpitale Pomorskie.

Zgodnie z założeniami początkowo robot Da Vinci w redłowskim szpitalu miał działać głównie przy zabiegach z zakresu urologii i właśnie w ten sposób „debiutował” we wrześniu 2022 roku. Dalszy plan obejmował rozszerzenie jego użycia także do operacji związanych m.in. z ginekologią onkologiczną, otolaryngologią czy chirurgią kolorektalną. Już na początku tego roku chirurdzy z Trójmiasta przeprowadzili zresztą z jego pomocą po raz pierwszy na Pomorzu właśnie operację nowotworu jelita grubego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: redakcja.trojmiasto@eska.pl

Dominika Grosicka: Kamila boli brak powołania