Kupując psa lub kota musimy liczyć się ze sporymi kosztami. Na co dzień będzie to koszt wyżywienia, weterynarza: leczenia, szczepień, odrobaczania i sterylizacji lub kastracji oraz dodatkowe opłaty. W wieku gminach zapłacimy podatek od psa: tą opłatę pokrywa się co roku. Co w przypadku kotów? Tu też spotkają nas dodatkowe opłaty: podatek od zakupu!
Podatek od kota to potoczne określenie opłaty, którą trzeba uregulować za zakup czworonoga. Obrót zwierzętami i nabycie czworonoga to zwykła umowa cywilno-prawna czyli zakup. Wybierając więc kota (ale też psa) z hodowli a nie ze schroniska musimy zapłacić podatek.
Kiedy trzeba zapłacić podatek od kota?
Podatek od kota musimy zapłacić jeżeli za czworonoga zapłaciliśmy więcej niż 1000 złotych. Zgodnie z prawem od czynności cywilnoprawnych (PCC) płacimy 2% ceny. Urząd Skarbowy sprawdza wartość rynkowo, cena nie może więc być zaniżona. W przypadku rasowych kotów będzie więc trzeba zapłacić jeszcze fiskusowi. Obowiązek ten dotyczy zwierząt kupionych zarówno w Polsce, jak i poza granicami naszego kraju.
Jak zapłacić podatek od kota?
Na załatwienie formalności w urzędzie skarbowym mamy tylko 14 dni od momentu dokonania transakcji, czyli od zakupu. Kwota do zapłaty będzie niewielka, bo to 2% od kwoty. Za czworonoga z którego zapłaciliśmy 2000 złotych będziemy musieli odprowadzić do fiskusa 40 zł. By to zrobić, w naszym urzędzie skarbowym musimy złożyć druk PCC- 3. Kara za brak złożenia PCC-3 wynosi od jednej dziesiątej pensji minimalnej do nawet 20-krotności.
Kto jest zwolniony z podatku od kota?
Jest kilka wyjątków, które zwalniają od płacenia podatku. Nie musimy płacić, jeśli:
- zwierzę jest adoptowane ze schroniska
- dostaliśmy kota w ramach darowizny (o ile wartość nie przekracza obecnie 5308 złotych),
- otrzymaliśmy fakturę, czyli kupiliśmy kota w sklepie lub innym podmiocie gospodarczym,
- przygarniamy kota z ulicy.