Profesor Dragan na Politechnice Gdańskiej. Wykład inauguracyjny

i

Autor: mat.prasowe PG

nauka

Rację ma arcybiskup czy profesor? Zaskakujący wykład na inauguracji roku akademickiego

Jak sprzedać wiedzę, by zaciekawić tłumy? To trudne zadanie, ale prowadząc wykład inauguracyjny sprostał mu profesor prof. Andrzej Dragan. Zaskoczył stylem i wykonaniem, opowiadając o tym, czym czas różni się od przestrzeni. Co stało się na otwarciu roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej?

Zaskakująca inauguracja roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej

Co roku najwyższe władze uczelni, samorządowcy i studenci biorą udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego. 2 października uroczystość odbyła się też na Politechnice Gdańskiej. Tradycyjny wykład inauguracyjny w nietradycyjny sposób wygłosił prof. Andrzej Dragan, fizyk pracujący na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie w Singapurze, ale także artysta fotografik, twórca filmowy i kompozytor.

Dlaczego nietradycyjny? U boku rektora w tradycyjnej todze profesor Dragan stanął w dresie. Jeżeli ktoś myśli, że nie docenił powagi chwili, to się myli. Witając rektora, profesor powiedział, że jest pod wrażeniem powagi i dostojeństwa uroczystości i że specjalnie z tej okazji założył bardzo elegancki zegarek.

Ubiór czyli dres prof. Andrzeja Dragana na pewno zaskoczył, jednak nie strój był tu najważniejszy. Sam wykład został poprowadzony w sposób, który powinien zwrócić szerszą uwagę. Wykład „Czym czas różni się od przestrzeni” uwieńczył uroczystości inauguracyjne. 

W dresie na Politechnice Gdańskiej

Profesor Dragan w pewnym momencie poprosił rektora o pożyczenie berła. Zaznaczył, że chce przeprowadzić eksperyment, którego z nikim nie konsultował. 

Umieszczę teraz je w taki sposób, by oba jego końce były równo oddalone od mojego prawego oka. Tutaj z pierwszego rzędu nie zdążył uciec ksiądz arcybiskup, więc mogę ten fakt wykorzystać i zwrócić uwagę, że oba końce berła nie są równo oddalone od ucha księdza arcybiskupa. Różnimy się więc w ocenie, czy oba końce są "równo oddalone". Ja twierdzę, że tak, ksiądz arcybiskup się z tym nie zgadza. Pytanie, kto ma rację? Oczywiście obaj mamy rację, bo pojęcie "równego oddalenia" jest względne. Zależy, kto jest obserwatorem. Ponieważ ruch jest również rodzajem dziwnego obrotu, to pojęcie równoczesności, które nam wydaje się dosyć oczywiste, także staje się względne

- opowiadał profesor Andrzej Dragan w swoim wykładzie inauguracyjnym „Czym czas różni się od przestrzeni”.

Fragmenty nagrania zamieścił w swoich mediach społecznościowych okraszając je podpisem "Dzisiejszy dialog nauki z religią na Politechnice Gdańskiej". W uroczystości brał udział metropolita gdański abp Tadeusz Wojda.

Prof. Andrzej Dragan to fizyk pracujący na Uniwersytecie Warszawskim oraz na Uniwersytecie w Singapurze, a także artysta fotografik, twórca filmowy i kompozytor. Jako naukowiec specjalizuje się w mechanice kwantowej. Oprócz publikacji naukowych ma na koncie również książki popularnonaukowe m.in. "Kwantechizm 2.0, czyli klatka na ludzi".

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

GALERIA: Nowe centrum edukacji i Centrum Promocji Drewna w ogrodzie w Marszewie.

Pomorskie. Test roweru elektrycznego Mevo 2.0