Tak powstawało Trójmiasto. Historia połączenia Gdańska, Gdyni i Sopotu
Gdańsk, Sopot i Gdynia po raz pierwszy znalazły się w obrębie jednego organizmu państwowego jesienią 1939 roku, gdy wszystkie trzy miasta zostały wcielone do III Rzeszy. Portom w Gdyni i w Gdańsku nadano różne, uzupełniające się funkcje, utworzono także spółkę zarządzającą obydwoma portami.
Po wojnie ponawiane były próby połączenia trzech miast w jedno. W listopadzie 1945 r. na konferencji z udziałem wiceministra Administracji Publicznej Aleksandra Żaruk-Michalskiego, wyartykułowano pomysł połączenia miast w jeden organizm.
W lutym 1946 r. ze strony Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku przesłano już skonkretyzowane pismo z prośbą do gdańskiej Miejskiej Rady Narodowej o zajęcie stanowiska. W uchwale z 9 lipca tego roku podjęto decyzję o połączeniu Gdańska, Sopotu i Gdyni w jedną całość.
Pojawiły się też pomysły zakładające np. wydzielenie nowej jednostki z województwa gdańskiego na tej samej zasadzie, jak wydzielone było miasto stołeczne Warszawa. Jednakże projekt nie został wdrożony w życie, gdyż pod koniec roku gdyńska Miejska Rada Narodowa nie zgodziła się na jego realizację.
Polecany artykuł:
Jesienią 1946 r. wyodrębniono specjalne biuro z Regionalnej Dyrekcji Planowania Przestrzennego w celu opracowania tzw. planu GD – mającego na celu zagospodarowanie połączonego zespołu portowo-miejskiego Gdańsk-Gdynia. Plan został ukończony w 1948 r., ale wiele jego założeń nie zostało zrealizowanych.
W późniejszych latach powstało kilka podmiotów, które realizowały swoje cele na terenie całego Trójmiasta, traktując trzy miasta jako jeden organizm. W marcu 1946 r. powstały Międzykomunalne Zakłady Komunikacyjne Gdańsk-Gdynia, organizujące transport publiczny na terenie Gdańska, Sopotu i Gdyni. Na początku lat 50. utworzono wspólny zarząd dla portu w Gdyni i w Gdańsku, a dziesięć lat później doszło do założenia Wydziału Kultury Trójmiasta.
Obecnie Trójmiasto jest często postrzegane jako de facto jedno miasto i trzon aglomeracji trójmiejskiej, w której głównym ośrodkiem jest Gdańsk, którego funkcje uzupełniają Sopot i Gdynia.
Źródło: wikipedia.pl
Quiz. Czy poznajesz te historyczne miejsca w Trójmieście?
Sprawdź się w naszym historycznym quizie. Odpowiedz na pytania, gdzie miały miejsce te wydarzenia z przeszłości. Zaczynamy?
GALERIA: Gdańsk na starych fotografiach. Zdjęcia zrobiono 100 lat temu. Rozpoznajesz te miejsca?
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].