Przed nami narodowe grillowanie! Grill gazowy czy na węgiel?

i

Autor: pixabay.com

rekreacja

Przed nami narodowe grillowanie! Grill gazowy czy na węgiel?

2024-04-16 17:29

Polska majówka grillem stoi. Nic bowiem nie smakuje tak, jak pierwsza kiełbaska z grilla w pierwszych dniach maja. I o ile zgodni jesteśmy co do satysfakcji z tak przygotowanego dania, to wybór właściwego sprzętu zaczyna być niemałym kłopotem. Grill gazowy czy na węgiel drzewny? Tych kilka wskazówek pomoże ci podjąć właściwą decyzję.

Grill gazowy czy na węgiel drzewny?

Grill to urządzenie służące do obróbki cieplnej potraw położonych na ruszcie. Ruszt znajdować może się nad rozgrzanymi węglami lub palnikami gazowymi. Grille na węgiel drzewny były pierwsze i przetarły szlaki tym gazowym, które swoją popularność zawdzięczają m.in. amerykańskim filmom. Jedne i drugie mają swoich zwolenników i przeciwników. Sprawdziliśmy, jakie są wady i zalety obu.

Smak

Jedną z najważniejszych różnic między grillem gazowym a węglowym jest smak potraw. Grille węglowe, dzięki węglowi drzewnemu lub brykiecie węglowym, nadają potrawom charakterystyczny, dymny smak, który wielu uwielbia. Z drugiej strony, grille gazowe często nie nadają potrawom takiego samego smaku dymnego, choć niektóre modele posiadają dodatkowe pudełko do chipsów drzewnych, które umożliwia dodanie dymnego aromatu.

Wygoda użytkowania

Grille gazowe zazwyczaj są bardziej wygodne i szybsze w użyciu niż grille węglowe. Dzięki zastosowaniu gazu, grill gazowy można szybko rozgrzać i utrzymać stałą temperaturę. Ponadto, czyszczenie grilli gazowych może być łatwiejsze, ponieważ nie ma popiołu ani węgla, które mogą sprawić bałagan.

Koszty eksploatacji

Koszty eksploatacji to kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o zakupie. Grill gazowy może być droższy w zakupie, ale później może być tańszy w eksploatacji, ponieważ gaz jest zazwyczaj tańszy niż brykiet węglowy. Ponadto, w przypadku grilla gazowego, nie trzeba regularnie czyścić go ze zużytego węgla, czy popiołu, co dodatkowo obniża koszty użytkowania.

Możliwość przenoszenia

Jeśli chodzi o mobilność i przenośność, grille węglowe zazwyczaj wygrywają. Są one zazwyczaj lżejsze i łatwiejsze do przenoszenia i transportu, co czyni je idealnym wyborem na wyjazdy campingowe, pikniki i inne wydarzenia na świeżym powietrzu. Grill gazowy zwykle jest cięższy i wymaga podłączenia do gazu, co ogranicza jego przenośność.

Łatwość użytkowania

Grille gazowe są zazwyczaj łatwiejsze w obsłudze niż grille węglowe. Wystarczy nacisnąć przycisk, aby zapalić gaz i gotowe! Grill węglowy wymaga trochę więcej uwagi i czasu, aby rozgrzać węgiel i uzyskać odpowiednią temperaturę. Dla osób szukających prostego i szybkiego sposobu na grillowanie, grill gazowy może być lepszym wyborem.

Podsumowując, w większości kategorii zdecydowanie wygrywa grill gazowy, który przewyższa węglowy w niskich kosztach eksploatacji czy łatwością czyszczenia. Węglowy z kolei wyprzedza go w takich cechach, jak cena, aromatyczność potraw czy łatwość transportu. Przed zakupem warto zatem upewnić się jakie z warunków korzystania z grilla są dla nas kluczowe, dokonać zakupu, a potem cieszyć się z samodzielnie przypieczonych kiełbasek czy karkówek. 

Masz ogródek w mieście? Jakie kwiaty w nim zasadzić?[Galeria]:

Pomorskie. Gdynia Orłowo wiosną

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.