Przebadano dno Zatoki Gdańskiej. Powodem budowa terminala

i

Autor: pixabay.com

inwestycje

Przebadano dno Zatoki Gdańskiej. Powodem budowa terminala

2024-04-15 9:09

Rozpoczęła się budowa gdańskiego terminala LNG oraz gazociągu podmorskiego. Pierwszy etap prac to szczegółowe badanie dna Zatoki Gdańskiej. W operacji udział wzięła Marynarka Wojenna. Wśród znalezisk 12-metrowy wraz statku!

Co kryje dno Zatoki Gdańskiej?

Szczegółowy skan dna prowadzony jest od jesieni ubiegłego roku. Skupiono się przede wszystkim na miejscu planowanej lokalizacji nabrzeża dla terminala FSRU oraz trasie podmorskiego gazociągu. Po analizie dna, sporządzono listę materiałów potencjalnie niebezpiecznych, takich jak substancje chemiczne, amunicje, torpedy czy niewypały pocisków. Po ich zidentyfikowaniu, specjalistyczna grupa nurkowa zajęła się ich namierzeniem, a Marynarka Wojenna neutralizacją.

Co ciekawe, na dnie odkryto również mierzący 12 metrów wrak statku, drewniany kabestan i kotwice okrętowe.

Chodzi o bezpieczeństwo

Badania są niezwykle istotne przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Część terminala FRSU w Zatoce Gdańskiej znajdzie się w odległości 3 km od brzegu. Będzie to specjalistyczny statek przystosowany do regazyfikacji dostarczanego przez gazowce skroplonego gazu. Gazociąg ułożony pod dnem zatoki połączy statek z częścią lądową.

Na lądzie gazociąg prowadzić będzie z Gustorzyna przez Gardeję i Kolnik do Gdańska. Stamtąd rozprowadzany będzie po całym kraju. Obecnie prace obejmują projektowanie nabrzeża i podmorskiego gazociągu. Przygotowywany jest również przetarg na ich wykonanie.

Ryby prosto z kutra w Orłowie [Galeria]:

Pomorskie. Nowe pociągi w Trójmieście. IMPULSY na trasie

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: redakcja.trojmiasto@eska.pl.