Radny PiS Przemysław Majewski powiedział PAP, że w czwartek (17 kwietnia) radni otrzymali pismo z prokuratury informujące o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z podjęciem decyzji w urzędzie miejskim o zamknięciu dla ruchu mostu Siennickiego nad Martwą Wisłą.
Wcześniej byliśmy w tej sprawie przesłuchiwani prokuraturze, a dziś na adres rady miasta przyszło zawiadomienie o wszczęciu śledztwa
– dodał Majewski, który przesłał PAP skan dokumentu z prokuratury.
Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz poinformowała w dokumencie, że postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków zostało wszczęte 2 kwietnia 2025 r.
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdańsku Daniel Stenzel powiedział PAP, że miasto deklaruje w tej sprawie pełną współpracę z prokuraturą.
Zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i jej zastępcę Piotra Borawskiego radni PiS wspierani przez posła Kacpra Płażyńskiego, złożyli w prokuraturze 3 lutego br. Wówczas zwołali konferencję prasową na ten temat.
Most Siennicki został zamknięty 10 stycznia z powodu złego stanu technicznego. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji. Remont ma potrwać około dwóch lat i kosztować ok. 30 mln zł.
Poseł Płażyński wskazał podczas konferencji, że władze miasta od ponad pół roku wiedziały o tym, że most Siennicki w każdej chwili może zostać wyłączony z użytkowania.
Polecany artykuł:

Mimo tego przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań, żeby na taką ewentualność się przygotować. Przez ponad pół roku ludzie byli kompletnie nieświadomi tego, jakie z tym są związane ryzyka, nie mogli przygotować swojego życia
– stwierdził Płażyński.
Radny Przemysław Majewski podkreślił wtedy, że w złożonym zawiadomieniu zostały wymienione dwie osoby: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski.
Są to osoby decyzyjne. Osoby, które dysponują wiedzą o opiniach technicznych, które dysponowały także ekspertyzą z 2020 r.
– powiedział.
Jego zdaniem władze Gdańska powinny zdawać sobie sprawę, że przed zamknięciem mostu Siennickiego należy przygotować do tego mieszkańców Wyspy Portowej.
Pod koniec stycznia 2025 r. biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawiło harmonogram dotychczasowych działań związanych z mostem Siennickim. Wynika z niego, że w kwietniu 2024 r. miasto podpisało umowę z nowym wykonawcą, który realizuje projekt inwestycji.
Miesiąc później eksperci z Politechniki Gdańskiej wydali opinię techniczną o przemieszczaniu się przyczółków i zalecili m.in. wprowadzenie monitoringu przemieszczeń przyczółków i oględzin konstrukcji dwa razy w tygodniu. Od maja do grudnia 2024 r. prowadzony był co tydzień monitoring obiektu.
Most Siennicki, obok mostu wantowego i tunelu pod Martwą Wisłą, jest jedną z przepraw, którymi mieszkańcy gdańskich dzielnic: Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich mogą dostać się do centrum miasta.
Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].