Most Siennicki w Gdańsku

i

Autor: Iwo Pastuszka

wiadomości

Prokuratura zajmie się sprawą zamknięcia mostu Siennickiego w Gdańsku

2025-04-18 17:34

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z podjęciem decyzji o zamknięciu dla ruchu mostu Siennickiego nad Martwą Wisłą – przekazał radny PiS w Gdańsku Przemysław Majewski.

Radny PiS Przemysław Majewski powiedział PAP, że w czwartek (17 kwietnia) radni otrzymali pismo z prokuratury informujące o wszczęciu śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków w związku z podjęciem decyzji w urzędzie miejskim o zamknięciu dla ruchu mostu Siennickiego nad Martwą Wisłą.

Wcześniej byliśmy w tej sprawie przesłuchiwani prokuraturze, a dziś na adres rady miasta przyszło zawiadomienie o wszczęciu śledztwa

– dodał Majewski, który przesłał PAP skan dokumentu z prokuratury.

Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz poinformowała w dokumencie, że postępowanie w sprawie przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków zostało wszczęte 2 kwietnia 2025 r.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Gdańsku Daniel Stenzel powiedział PAP, że miasto deklaruje w tej sprawie pełną współpracę z prokuraturą.

Zawiadomienie w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz i jej zastępcę Piotra Borawskiego radni PiS wspierani przez posła Kacpra Płażyńskiego, złożyli w prokuraturze 3 lutego br. Wówczas zwołali konferencję prasową na ten temat.

Most Siennicki został zamknięty 10 stycznia z powodu złego stanu technicznego. Badania przeprowadzone przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej wykazały, że przyczółki mostu zaczynają się przesuwać, co grozi osunięciem konstrukcji. Remont ma potrwać około dwóch lat i kosztować ok. 30 mln zł.

Poseł Płażyński wskazał podczas konferencji, że władze miasta od ponad pół roku wiedziały o tym, że most Siennicki w każdej chwili może zostać wyłączony z użytkowania.

Trójmiasto Radio ESKA Google News

Mimo tego przez ponad pół roku nie poczyniono żadnych działań, żeby na taką ewentualność się przygotować. Przez ponad pół roku ludzie byli kompletnie nieświadomi tego, jakie z tym są związane ryzyka, nie mogli przygotować swojego życia

– stwierdził Płażyński.

Radny Przemysław Majewski podkreślił wtedy, że w złożonym zawiadomieniu zostały wymienione dwie osoby: prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i jej zastępca Piotr Borawski.

Są to osoby decyzyjne. Osoby, które dysponują wiedzą o opiniach technicznych, które dysponowały także ekspertyzą z 2020 r.

– powiedział.

Jego zdaniem władze Gdańska powinny zdawać sobie sprawę, że przed zamknięciem mostu Siennickiego należy przygotować do tego mieszkańców Wyspy Portowej.

Pod koniec stycznia 2025 r. biuro prasowe Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawiło harmonogram dotychczasowych działań związanych z mostem Siennickim. Wynika z niego, że w kwietniu 2024 r. miasto podpisało umowę z nowym wykonawcą, który realizuje projekt inwestycji.

Miesiąc później eksperci z Politechniki Gdańskiej wydali opinię techniczną o przemieszczaniu się przyczółków i zalecili m.in. wprowadzenie monitoringu przemieszczeń przyczółków i oględzin konstrukcji dwa razy w tygodniu. Od maja do grudnia 2024 r. prowadzony był co tydzień monitoring obiektu.

Most Siennicki, obok mostu wantowego i tunelu pod Martwą Wisłą, jest jedną z przepraw, którymi mieszkańcy gdańskich dzielnic: Stogów, Przeróbki i Górek Zachodnich mogą dostać się do centrum miasta.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na Facebooku lub na skrzynkę: [email protected].

Pomorskie. "Kaszubianka" w Pucku. Historia tego miejsca zachwyca