Był to już ósmy sezon mobilnego wsparcia w Gdańsku. Jest ono adresowane do osób w kryzysie bezdomności. Funkcjonuje zawsze w okresie jesienno-zimowym, najtrudniejszym dla tej grupy.
Rzeczniczka Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku Sylwia Ressel poinformowała w środę, że od 1 listopada 2024 r. do 31 marca 2025 r. załoga pojazdu wydała potrzebującym łącznie 21 332 porcje zupy.
"Przekazano też 3136 sztuk ciepłej odzieży na zmianę, m.in. swetry, kurtki, spodnie, czapki, rękawiczki. Codziennie z oferty mobilnego wsparcia w mieście korzystało średnio 67 osób. Autobus dowoził też osoby chętne do noclegowni przy ul. Mostowej 1A, gdzie miał swój ostatni przystanek na trasie"
– powiedziała Ressel.
W akcję włączyło się także kilka gdańskich szkół, które przekazywały bezdomnym kanapki przygotowane przez uczniów i rodziców. W czasie postojów wsparcia udzielał też ratownik medyczny. Z kolei pracownik socjalny lub streetworker informowali o innych dostępnych formach pomocy w mieście i zachęcali potrzebujących do jej przyjęcia.
Kierownik Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Robert Klimczak zwrócił uwagę, że niestety nie każda osoba doświadczająca bezdomności chce skorzystać ze schronienia czy aktywizacji społecznej.
Polecany artykuł:
"Każdy człowiek ma prawo wyboru, jak chce żyć. Musimy to uszanować, ale też dbać o to, by wsparcie było dostosowane i dostępne dla ludzi będących w skrajnych sytuacjach, w kryzysie. Autobus SOS jest dodatkową formą pomocy, która odpowiada na potrzeby osób w bezdomności przebywających w miejscach niemieszkalnych" – zauważył.
Autobus SOS to wspólna akcja Gdańska i Sopotu realizowana przez Towarzystwo Wspierania Potrzebujących "Przystań" i dofinansowana przez oba te miasta. Pojazd zapewniła spółka Gdańskie Autobusy i Tramwaje.
Służby miejskie apelują do gdańszczan o czujność i zgłaszanie przypadków, w których osoby bezdomne mogą potrzebować pomocy. Informacje można przekazywać do Wydziału Reintegracji Osób w Bezdomności MOPR przy ul. Piekarniczej 16 w Gdańsku (tel. 58-522-38-20), a także do straży miejskiej (tel. 986) i policji (tel. 997 i 112).
Sygnały takie można też zgłaszać streetworkerom za pośrednictwem specjalnej aplikacji Arrels. Mieszkańcy mogą ją zainstalować na swoim smartfonie za pośrednictwem Google Play lub Apple Store. Dzięki niej natychmiast można przekazać informację np. o miejscu przebywania potrzebującego człowieka i o jego stanie zdrowia.
